A A A

IBM proponuje nowe narzędzie do szyfrowania

8 czerwca 2020, 13:40
Firma w ciekawy sposób chce zadbać o nasze bezpieczeństwo.
IBM proponuje nowe narzędzie do szyfrowania

IBM daje użytkownikom smartfonów Apple'a nową możliwość szyfrowania.

Zestaw narzędzi bezpieczeństwa świeżo wdrożony przez firmę trafił już na sprzęty z systemem iOS oraz MacOS. Wkrótce pojawi się również w wersji na Androida oraz Linuksa.

 

Wielki krok?

Narzędzie pozwala zastosować w aplikacjach szyfrowanie FHE (Fully Homomorphic Encryption). Skrót ten oznacza, że możliwe jest korzystanie z danych przez użytkownika bez znajomości klucza służącego do ich odszyfrowywania. Ten sposób jednoczesnego obliczania i analizy danych przy utrzymaniu ich szyfrowania utrudnia zdalny dostęp hakerom.

Pierwsza wersja takiego algorytmu została stworzona przez IBM 11 lat temu i od tego czasu ją usprawniano. Z FHE skorzystają przede wszystkim twórcy aplikacji, którzy będą mogli wdrożyć tę metodę szyfrowania w swoich aplikacjach. IBM udostępnił już pakiet dla sprzętów Apple'a na GitHubie, a w ciągu kilku tygodni dodana zostanie wersja dla Androida.

Nowe rozwiązanie powinno znacząco poprawić bezpieczeństwo użytkowników i usprawnić działanie programów. Przy wielu metodach szyfrowania bowiem pliki pozostają widoczne podczas ich wykorzystywania, co wymusza dłuższe procedury weryfikacyjne.

 

Szyfrowanie po nowemu

– To praktycznie to samo co umożliwienie przetwarzania danych przy jednoczesnym braku uzyskiwania dostępu do nich. Zastosowanie takiej metody wprowadza zupełnie nowy poziom bezpieczeństwa, znacznie większy od tego, co istnieje dzisiaj – tłumaczy Flavio Bergamaschi, jeden z głównych twórców FHE.

fot. IBM


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto