A A A

IBM szykuje rewolucję w elektronice

2 listopada 2012, 13:02
IBM szykuje rewolucję w elektronice

Naukowcy IBM dokonali przełomowego odkrycia, które może zapoczątkować rewolucję w elektronice.

Inżynierowie z laboratorium IBM w Nowym Jorku stworzyli technologię pozwalającą na umieszczenie do 10 000 tranzystorów CNT na pojedynczym układzie scalonym. To aż o dwa rzędy wielkości więcej niż do tej pory.

Stworzona przez IBM technologia może umożliwić w przyszłości produkcję węglowych tranzystorów na masową skalę. Ich wykorzystanie będzie niezbędne, patrząc na rosnące wymagania nowoczesnej elektroniki.

Intel obecnie produkuje układy scalone w 22-nanometrowym procesie technologicznym. W przyszłej dekadzie mają być wykorzystywane technologie poniżej 10 nm. Właśnie w takich układach zastosowanie nanorurek węglowych może być idealnym rozwiązaniem.

Manipulowanie CNT nie jest łatwe. Tranzystory krzemowe montuje się na układach scalonych korzystając ze specjalnych matryc. Nanorurki muszą ściślej przylegać do krzemowego podłoża. W efekcie otrzymujemy mieszaninę CNT o właściwościach półprzewodzących i metalicznych, co może spowodować spadki wydajności procesora.

Zespół IBM rozwiązał oba problemy umieszczając nanorurki w specjalnym roztworze, dzięki czemu CNT nie tylko są wiązane z podłożem, ale i eliminowane są metaliczne nanorurki.


Marcin Powęska
marcin.poweska@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

LinkedIn czyta dane ze schowka
7 lipca 2020
Nowa funkcja w systemie iOS 14 wykryła, że LinkedIn kopiuje dane ze schowka. Microsoft, do którego należy serwis, twierdzi, że to błąd.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto