A A A

IBM zbudował pierwszy chip w technologii 2 nm

7 maja 2021, 13:30
Firma oficjalnie zaprezentowała przełomowy układ.
IBM zbudował pierwszy chip w technologii 2 nm

Tego jeszcze nie było

IBM ogłosił oficjalnie, że udało mu się skonstruować pierwszy w historii chip bazujący na architekturze 2 nm. Tak daleko posunięta miniaturyzacja pozwoli w przyszłości zbudować procesory z 50 miliardami tranzystorów, co umożliwi zwiększenie ich wydajności o 45%, przy zapotrzebowaniu na energię niższym o 3/4 w porównaniu z jednostkami 7-nanometrowymi.

 

I długo nie będzie

Oczywiście wyprodukowanie chipu 2 nm to na razie bardziej zwycięstwo wizerunkowe IBM-u, niż innowacja, która już teraz realnie wpłynie na nasze życie. W wynalazku bardziej istotna jest sama technologia wytwarzania i okazja do wstępnego oszacowania potencjalnych korzyści energetycznych. Nim powstaną komercyjne układy tego typu przeznaczone dla urządzeń konsumenckich, minie jeszcze dobre kilka lat.

 

Krok po kroku

IBM nie ma też oczywiście potrzeby i środków, by aż tak mocno wyprzedzać resztę branży. Firma koncentruje się głównie na jednostkach serwerowych, gdzie aż tak duża miniaturyzacja nie jest jeszcze potrzebna. Koncern dopiero zaczyna produkcję własnych komercyjnych procesorów 7 nm. Reszta branży skupia się natomiast na litografii 5 nm, która powoli zaczyna trafiać do smartfonów. Rozwój kolejnych technologii utrudniają też z pewnością niedobory na rynku półprzewodników.

fot. IBM


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto