A A A

Indie nakazują kasować wpisy

24 maja 2021, 08:10
Władze Indii żądają od platform społecznościowych usunięcia materiałów na temat „indyjskiej odmiany koronawirusa".
Indie nakazują kasować wpisy

To nie nasza zaraza

Agencja Reutera informuje, że indyjskie Ministerstwo Elektroniki i Technik Informacyjnych zażądało od Twittera, Facebooka oraz Instagrama skasowania wpisów, w których pojawia się określenie „indyjski wariant koronawirusa".

 

Uciążliwy system

Wykryta w zeszłym roku w Indiach odmiana koronawirusa (oznaczona symbolem B.1.617) jest uznawana za przyczynę ostatniej fali przypadków zakażeń w Azji. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) istnieją dowody na to, że wariant B.1.617 jest bardzie zaraźliwy niż inne szczepy.

Jednocześnie WHO zaleca, aby nie posługiwać się nazwiskami, nazwami gatunków zwierząt ani terminami geograficznymi w połączeniu z nazwami chorób zakaźnych, ponieważ może to być piętnujące. Indyjskie ministerstwo podkreśla, że w pracach naukowych ani dokumentach Światowej Organizacji Zdrowia nie istnieje pojęcie „indyjskiego wariantu" COVID-19.

Istnieje dość proste wyjaśnienie powodu, dla którego odmiany wirusów otrzymują przydomki związane z konkretnymi osobami, gatunkami zwierząt albo miejscami. Oficjalna terminologia jest skomplikowana i trudna do przyswojenia dla kogoś, kto sam nie jest naukowcem. Z tego właśnie powodu WHO współpracuje z wirusologami nad opracowaniem nowego systemu nazewnictwa.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
restaumator
24 maja 2021, 09:23
To jak inaczej nazwać śląski smog?
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto