A A A

Ingenuity latał na Marsie

19 kwietnia 2021, 14:00
Agencja NASA potwierdziła, że pierwszy pozaziemski lot helikoptera zakończył się sukcesem.
Ingenuity latał na Marsie

Tam jeszcze nie latali

Na stronie internetowej agencji NASA oraz w jej kanałach w serwisach YouTubeTwitter, Facebook i Twitch można oglądać zapis wydarzeń towarzyszących pierwszemu w historii lotowi wiropłatu nad powierzchnią Marsa. Samego zapisu lotu jeszcze nie ma – na obrazy z Czerwonej Planety czeka się długo ze względu na opóźnienie sygnału. W internecie udostępniono na razie zapis z kalifornijskiego ośrodka JPL (Jet, Propulsion Laboratory, Laboratorium Napędów Odrzutowych)

 

Trzy metry, pół minuty

Helikopter Ingenuity wylądował na Marsie 18 lutego wraz z łazikiem Perseverance. Dzisiejszy lot był pierwszym z pięciu zaplanowanych na najbliższe tygodnie. Urządzenie o masie ok. 1,8 kg, wyposażone w podwójny wirnik o średnicy 1,2 m, miało zawisnąć na wysokości około trzech metrów (10 stóp) nad powierzchnia planety i utrzymać się tam przez mniej więcej 30 sekund. Wysokość osiągnięto, a lot trwał o 10 sekund dłużej niż pierwotnie planowano.

Lot był kilka razy przekładany (w jednym przypadku należało przesłać całe oprogramowanie pokładowe Ingenuity po wykryciu usterki podczas testów). Od wyniku dzisiejszego przelotu zależały plany związane z kolejnymi misjami. Statek ma w ich trakcie osiągać wyższy pułap i dystans – około pięć metrów nad powierzchnią i odległość rzędu 50 metrów od łazika.

fot. NASA


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto