A A A

Intel napędza najszybszy superkomputer na świecie

18 czerwca 2013, 12:55
Intel napędza najszybszy superkomputer na świecie

System zbudowany z tysięcy procesorów i koprocesorów firmy Intel zdobył właśnie tytuł najpotężniejszego superkomputera na świecie w 41. wydaniu listy 500 najszybszych superkomputerów.

System znany jako „Milky Way 2” zawiera 48 000 koprocesorów Intel Xeon Phi oraz 32 000 procesorów Intel Xeon i działa ze szczytową wydajnością 54,9 petaflopów (54,9 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) — ponad dwukrotnie szybciej, niż czołowy system w poprzednim wydaniu listy z listopada 2012 r. Jest to pierwszy system od 1997 roku, który został w całości oparty na rozwiązaniach firmy Intel i zajął pierwsze miejsce w rankingu.

Intel zapowiedział też rozszerzenie oferty koprocesorów Intel Xeon Phi i ujawnił szczegółowe informacje o drugiej generacji produktów Intel Xeon Phi, określanych kryptonimem „Knights Landing”. Nowe produkty i technologie znacznie zwiększą energooszczędność i wydajność superkomputerów.

„Milky Way 2” – najszybszy superkomputer na świecie System

„Milky Way 2”, zbudowany dla Państwowego Centrum Superkomputerowego w Guangzhou w Chinach, jest napędzany przez 32 000 nowych, 12-rdzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2600 v2, opartych na architekturze Ivy Bridge oraz 48 000 koprocesorów Intel Xeon Phi o łącznym poborze mocy 17,8 MW. Jest to nie tylko najszybszy, ale również jeden z najbardziej wydajnych energetycznie systemów z listy Top500. System używa „architektury neoheterogenicznej”, co oznacza, że architektura sprzętowa oferuje wiele klas możliwości obliczeniowych dostępnych w ramach wspólnego modelu programistycznego. Upraszcza to tworzenie i optymalizowanie oprogramowania, co nie byłoby możliwe w przypadku wykorzystania kombinacji procesorów i akceleratorów grafiki.

Wysoka wydajność i energooszczędność systemu jest zasługą nadchodzącej rodziny procesorów Intel Xeon E5-2600 v2, wytwarzanej w 22-nanometrowym procesie technologicznym. Procesory te napędzają nie tylko „Milky Way 2”, ale również 2 inne systemy z listy Top500, stworzone przez firmę Bull w ramach programu „wczesnych dostaw” dla producentów superkomputerów, realizowanego przez Intel. Jeden z nich zajmuje 54 miejsce w rankingu, a jego wydajność to 557 teraflopów. Drugi – miejsce 329 (139 teraflopów).

Produkty Intel Xeon E5-2600 v2 będą powszechnie dostępne w kolejnym kwartale i zaoferują nawet 12 rdzeni oraz częstotliwość taktowania sięgającą 2,7 GHz, zapewniając 259 gigaflopów na gniazdo, co oznacza 56-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednią generacją.

Nowe rodziny koprocesorów Intel Xeon Phi 3000 i 7000

Intel zapowiedział również rozszerzenie bieżącej generacji koprocesorów Intel Xeon Phi o pięć nowych produktów o różnej wydajności, ilości obsługiwanej pamięci, energooszczędności i rodzaju obudowy, które są dostępne od dziś. Rodzina Intel Xeon Phi 7100, zaprojektowana i zoptymalizowana pod kątem największej wydajności i funkcjonalności, oferuje 61 rdzeni taktowanych zegarem 1,23 GHz, obsługę 16 GB pamięci (dwa razy więcej, niż dzisiejsze akceleratory i koprocesory) oraz wydajność 1,2 teraflopa w obliczeniach o podwójnej precyzji. Rodzina Intel Xeon Phi 3100 jest zoptymalizowana pod kątem wysokiej wydajności przy niskim koszcie i oferuje 57 rdzeni taktowanych zegarem 1,1 GHz oraz wydajność 1 teraflopa w obliczeniach o podwójnej precyzji.

Wreszcie, Intel dodał kolejny produkt do zapowiedzianej w zeszłym roku rodziny koprocesorów Intel Xeon Phi 5100. Układ o nazwie Intel Xeon Phi 5120D jest zoptymalizowany pod kątem środowisk o wysokiej gęstości i umożliwia bezpośredni montaż gniazd na minipłycie do użytku w serwerach kasetowych.

„Knights Landing” – wybór koprocesora lub procesora

Intel ujawnił informacje o drugiej generacji produktów Intel Xeon Phi, które umożliwią budowanie jeszcze wydajniejszych superkomputerów. Nowe produkty oparte na architekturze Intel MIC, określane kryptonimem „Knights Landing”, będą dostępne w postaci koprocesora albo procesora-hosta (CPU) i wytwarzane w technologii 14-nanometrowej z drugą generacją tranzystorów 3D Tri-gate.

Jako koprocesor na karcie PCIe, układ „Knights Landing” będzie odciążał systemowy procesor Intel Xeon, podobnie jak w obecnych rozwiązaniach, i zapewni ścieżkę migracji użytkownikom bieżącej generacji koprocesorów. Jednak zainstalowany bezpośrednio w gnieździe na płycie głównej będzie działał jako procesor i zaoferuje przełomową gęstość mocy obliczeniowej oraz wydajność na wat, wykonując wszystkie zadania podstawowego procesora i wyspecjalizowanego koprocesora.

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć obsługę obciążeń roboczych HPC, Intel znacznie zwiększy przepustowość pamięciową wszystkich produktów „Knights Landing” poprzez wprowadzenie pamięci zintegrowanej z układem. Radykalnie ograniczy to opóźnienia dostępu do pamięci i pozwoli wykorzystać całą dostępną moc obliczeniową bez napotykania częstych dziś „wąskich gardeł”.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto