A A A

Intel pracuje nad szyfrowaniem homomorficznym

9 marca 2021, 07:30
Projekt agencji DARPA ma pozwolić na przetwarzanie zaszyfrowanych danych bez konieczności ich odszyfrowywania.
Intel pracuje nad szyfrowaniem homomorficznym

Popraw zakodowane

Intel dołącza do prowadzonego przez agencję DARPA projektu Data Protection in Virtual Environments (DPRIVE), którego celem jest opracowanie użytecznej wersji w pełni homomorficznego szyfrowania.

 

Bezpieczna chmura

Szyfrowanie homomorficzne pozwala na przetwarzanie zakodowanych informacji bez konieczności ich odkodowywania. Taki mechanizm byłby przydatny na przykład podczas przechowywania danych w chmurze – uniemożliwia on bowiem uzyskanie wglądu w przechowywane informacje działającym w złej wierze operatorom usług chmurowych. Personel odpowiedzialny za utrzymanie takiej infrastruktury ma często uprawnienia do przeglądania prywatnych informacji; zdarza się też, że ich nadużywa.

Po zastosowaniu systemu szyfrowania homomorficznego możliwe jest przetwarzanie informacji przez instytucje lub osoby do tego uprawnione – przykładowo, bazę danych klientów są w stanie przeglądać i modyfikować pracownicy biur rachunkowych, a robią to nie odkodowując zgromadzonych rekordów ani na chwilę.

 

Jest, ale nie ma

Istnieją dwa rodzaje szyfrowania homomorficznego: częściowo i całkowicie. W przypadku szyfrowania częściowo homomorficznego (PHE) na zakodowanych informacjach można wykonać tylko jedną operację (na przykład dodawanie lub mnożenie). W pełni homomorficzne metody szyfrowania (FHE) pozwalają wykonywać ich więcej.

Systemy szyfrowania homomorficznego już działają, ale są niepraktyczne w użyciu. Zadaniem Intela będzie opracowanie układu scalonego, który przyspieszy operacje niezbędne do przeprowadzenia FHE. Według przedstawicieli firmy chip zaprojektowany w ramach programu DPRIVE będzie w stanie zapewnić skrócenie czasu przetwarzania danych o pięć rzędów wielkości w porównaniu z systemami bazującymi na standardowych CPU.

W programie Data Protection in Virtual Environments uczestniczy także Microsoft. Dostarcza on infrastrukturę chmury oraz oprogramowanie niezbędne do realizacji w pełni homomorficznego szyfrowania.

fot. Intel


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto