A A A

Intel załatał poważną lukę w swoich procesorach

8 sierpnia 2019, 12:20
W procesorach Intela odkryto poważną lukę związaną z instrukcją SWAPGS. Problem został już wyeliminowany. A co z AMD?
Intel załatał poważną lukę w swoich procesorach

Okazuje się, że komputery z procesorami Intela wydanymi po 2012 roku były przez długi czas narażone na atak ze względu na podatność określaną jako SWAPGS. Nazwa pochodzi od instrukcji procesora, wprowadzonej w jednostkach z serii Ivy Bridge oraz nowszych. Usterkę odkryli badacze z firmy BitDefender.

Ryzyko zostało już jednak wyeliminowane – Intel wydał odpowiednią poprawkę. W oficjalnym oświadczeniu firma podała, że w pracach nad łatką pomógł jej Microsoft. Aktualizacja trafiła do użytkowników w lipcu razem z poprawkami systemu operacyjnego. Jeżeli wiec jeszcze jej nie zainstalowaliście, warto nadrobić braki.

Wykorzystanie luk wymagało też, podobnie jak w przypadku odkrytej niedawno podatności w sterownikach Nvidii, uzyskania fizycznego dostępu do komputera. Mniej narażone na ataki były przy tym maszyny korzystające z Linuksa.

Problem ze SWAPGS może dotyczyć też AMD, choć firma temu zaprzecza. Koncern opublikował już oświadczenie, w którym informuje, że jest świadomy, iż taka luka może otworzyć drogę do poufnych danych jądra. Twierdzi jednak, że architektura procesorów AMD uniemożliwia skorzystanie z tej podatności. Ryzyko ma być więc minimalne.

fot. Intel


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto