A A A

Intel zaprezentował nowe dyski SSD do netbooków i komputerów stacjonarnych

16 marca 2010, 10:05
Intel zaprezentował nowe dyski SSD do netbooków i komputerów stacjonarnych

Firma Intel Corporation rozszerzyła swoją ofertę wydajnych dysków SSD o model Intel X25-V Value SATA SSD. Ten 40-gigabajtowy (GB) dysk SSD kosztuje 125 dolarów i jest przeznaczony do niedrogich netbooków oraz do komputerów stacjonarnych wyposażonych w dwa napędy.

Napędy SSD mogą zastępować lub uzupełniać tradycyjne dyski twarde (HDD). Nie zawierają ruchomych części ani obracających się talerzy, są więc bardziej niezawodne i wydajne niż dyski twarde. Przyspieszają reakcje systemu, dzięki czemu wzrasta komfort pracy z komputerem. Dzięki przystępnej cenie klienci mogą dodawać stację SSD do swojego komputera stacjonarnego jako dysk „systemowy”.

W konfiguracji z dwoma napędami stacja Intel X25-V SSD działa obok istniejącego dysku twardego. Użytkownik instaluje na niej system operacyjny i ulubione aplikacje, aby wykorzystać wysoką wydajność stacji SSD, która działa niemal 4-krotnie szybciej niż dysk twardy 7200RPM. Dysk twardy pozostaje w komputerze i pełni funkcję pojemnego magazynu danych. W takiej konfiguracji stacja SSD jest nazywana napędem „rozruchowym”, ponieważ skraca czas rozruchu systemu.

Na napędzie SSD o pojemności 40 GB użytkownik może zainstalować system operacyjny Microsoft Windows 7, aplikacje Microsoft Office i ulubioną grę, taką jak Dragon Age: Początek, zwiększając ogólną wydajność systemu o 43 procent i uzyskując 86-procentowy wzrost wydajności w grach. Stacja SSD przyspiesza też takie operacje, jak rozruch systemu, otwieranie aplikacji i plików oraz wznawianie pracy ze stanu hibernacji.

 

„Dyski SSD firmy Intel sprzedają się najlepiej — powiedział Stephen Yang, menedżer ds. stacji półprzewodnikowych w sklepie internetowym Newegg.com. — Dzięki nowemu, niedrogiemu modelowi więcej klientów będzie mogło korzystać z zalet stacji SSD. I to nie tylko w notebookach i komputerach klasy wyższej, ale również w typowych desktopach w charakterze napędu rozruchowego. To właściwa cena, aby skłonić kolejnych użytkowników do przejścia na technologię SSD”.

Dysk Intel X25-V jest wyposażony w 40 GB 34-nanometrowej pamięci NAND flash. Pamięć ta zachowuje dane nawet po wyłączeniu zasilania. Jest używana w smarfonach, osobistych odtwarzaczach muzyki, kartach pamięci oraz stacjach SSD jako szybkie i niezawodne rozwiązanie do przechowywania danych. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi stacje SSD cechują się większą wydajnością, energooszczędnością i wytrzymałością.

40-gigabajtowy model Intel X25-V uzupełnia istniejącą linię produktów Intel X25-M Mainstream SATA SSD,  do której należą modele o pojemności 80 i 160 GB. Wszystkie stacje SSD firmy Intel są projektowane oraz produkowane z wykorzystaniem pamięci NAND flash dostarczanej przez IM Flash Technologies (IMFT) i zawierają zastrzeżony kontroler oraz oprogramowanie wbudowane, które można aktualizować. Stacja X25-V kosztuje 125 dolarów w partiach po 1000 sztuk i jest obecnie dostępna w globalnej dystrybucji.

Ponadto stacja X25-V obsługuje funkcję Trim systemu Microsoft Windows 7 za pośrednictwem  oprogramowania Intel SSD Optimizer. Oferuje też Intel SSD Toolbox, zbiór programów narzędziowych opracowanych przez firmę Intel, które pomagają zarządzać stacjami Intel SSD i utrzymać ich pierwotną wydajność.


PC Format
Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościKolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto