A A A

Inteligentniejsze rozmowy z chatbotami

16 sierpnia 2019, 14:50
NVIDIA ogłosiła przełomowe osiągnięcia w obszarze rozumienia i przetwarzania języka naturalnego.
Inteligentniejsze rozmowy z chatbotami

Wiele firm pracuje nad rozwojem konwersacyjnej sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence – AI), wykorzystywanej przez przedsiębiorstwa w chatbotach, wyszukiwarkach i inteligentnych asystentach. Gartner przewiduje, że do 2021 roku 15 proc. wszystkich interakcji z klientami będzie w pełni obsługiwane przez AI, co oznacza wzrost o 400 proc. w porównaniu z rokiem 2017. A według Juniper Research w ciągu najbliższych czterech lat liczba cyfrowych asystentów głosowych wzrośnie z 2,5 miliarda do 8 miliardów.

Wciąż jednak obsługa klienta realizowana z wykorzystaniem AI tylko do pewnego stopnia przypomina kontakt z żywym człowiekiem. Ograniczeniem są trudności w przetwarzaniu dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym. Systemy bazują na obsłudze jednego zapytania z podaniem jednej odpowiedzi lub wykonaniem jednej akcji. Tymczasem konwersacyjna sztuczna inteligencja dąży do zapewnienia w czasie rzeczywistym interakcji obejmującej wiele możliwych pytań, odpowiedzi i reakcji.

Problemem tym zajęła się firma NVIDIA, która zoptymalizowała swoją platformę AI i osiągnęła rekord prędkości w trenowaniu modeli językowych AI.

Szybsze trenowanie, większy model
Na całym świecie wielu programistów już korzysta z platformy AI NVIDIA, aby rozwijać badania nad własnym językiem i tworzyć nowe usługi. Microsoft Bing wykorzystał moc swojej platformy Azure AI i technologii NVIDIA do uruchomienia modelu BERT i uzyskania dokładniejszych i szybszych wyników wyszukiwania.

Ostatnio NVIDIA ogłosiła, że udało jej się zoptymalizować swoją platformę AI, dzięki czemu osiągnęła nowe rekordy wydajności w zakresie rozumienia i przetwarzania języków naturalnych. Platforma ta jako pierwsza przetrenowała jeden z najbardziej zaawansowanych modeli językowych BERT w niecałą godzinę (53 minuty) i zakończyła wnioskowanie w nieco ponad 2 milisekundy. To przełomowy poziom wydajności, który pozwoli wykorzystać najnowszą wiedzę o języku w dużych aplikacjach. Ponadto zespół NVIDIA Research stworzył i przetrenował największy na świecie model językowy AI – z 8,3 miliardami parametrów. Jest on 24-krotnie większy niż model BERT-Large.

Nowy model sztucznej inteligencji NVIDIA służący do rozpoznawania mowy ma usprawnić wyszukiwanie w Microsoft Bing i może przyczynić się do rozwoju nowej generacji chatbotów, które będą dzięki niej reagować bardziej jak prawdziwy człowiek.

fot. 123RF

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Morele.net ukarane za wyciek danych
19 września 2019
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.


Facebook zaprezentował Portal TV
19 września 2019
Niewielkie urządzenie wyprodukowane przez koncern Zuckerberga ułatwia dostęp do usług streamingowych i pozwala przenieść wideorozmowy do salonu.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto