A A A

Internet Archive powiększa kolekcję gier

16 października 2019, 08:50
Sieciowy katalog DOS-owych gier wzbogacił się o ponad 2000 tytułów.
Internet Archive powiększa kolekcję gier

Biblioteka starych gier w serwisie Internet Archive powiększyła się o 2500 programów napisanych z myślą o systemie MS-DOS. Wszystkie je da się uruchomić z poziomu przeglądarki WWW.

Gry DOS-owe potrafiły sprawiać kłopoty nawet w czasach, gdy ten właśnie system królował na komputerach osobistych. Uruchomienie niektórych programów wymagało często żonglowania plikami config.sys i autoexec.bat w celu skonfigurowania środowiska specjalnie na potrzeby konkretnej gry. Sprawę komplikował fakt, że stosowano wówczas dwa różne mechanizmy zarządzania pamięcią operacyjną w zakresie powyżej 1 MB.

Sytuacja pogorszyła się wraz z nastaniem ery Windows 95/98. Część DOS-owych programów nie dawała się w ogóle uruchomić; dotyczyło to zwłaszcza gier. Z pomocą przyszedł w 2002 roku emulator DOSBox – program ten symuluje środowisko MS-DOS.

Gry dostępne w serwisie Internet Achive są uruchamiane właśnie z wykorzystaniem DOSBoksa. Na liście ostatnio dodanych tytułów znalazły się między innymi: Microsoft Flight Simulator,  Incredible Machine 2, Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant, SimCity 2000 i Alone in the Dark. Pojawił się także polski akcent – wzorowana na serii Warcraft strategia czasu rzeczywistego Polanie z 1996 roku.

Osoby, którym zależy na własnych kopiach gier, powinny odwiedzić serwis GOG.com – można w nim znaleźć starsze oprogramowania sprzedawane w cenach od kilkunastu do stu kilkudziesięciu złotych i skonfigurowane do uruchomienia we współczesnych wersjach Windows.

fot. Internet Archive


Adam Wiśniewski
Tagi: gry
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto