A A A

Internet ma już 50 lat

30 października 2019, 17:15
Pół wieku temu miało miejsce wydarzenie, które formalnie zapoczątkowało powstanie internetu.
Internet ma już 50 lat

Wczoraj, czyli 29 października 2019 roku, minęło 50 lat od wydarzenia, które możemy określić mianem narodzin internetu. W roku 1959 dzięki współpracy naukowej UCLA (Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles) oraz Stanfordu udało się uzyskać po raz pierwszy stabilne połączenie sieciowe.

Choć powstały w ten sposób ARPANET wciąż nie przypominał w wielu aspektach dzisiejszego internetu (który na tle innych sieci wyróżnia się powszechną dostępnością), to był to wynalazek, który mocno wpłynął na losy świata. Tegu typu technologią już wcześniej zajmowano się na potrzeby wojska, ale Stanford i UCLA chciały ułatwić sobie w ten sposób współpracę naukową.

Co ciekawe, choć internet rozpowszechniał się w dość szybkim tempie, to przez wiele lat nie oferował choćby stron internetowych. Pierwsza z nich powstała dopiero 25 lat po uruchomieniu sieci. Przez lata jej koncepcja polegała na stworzeniu łącza, którego nie przerwie wyłączenie z niego części architektury.

Dzisiejszy świat trudno nawet wyobrazić sobie bez dostępu do sieci, która jest narzędziem dzielenia się informacjami (również w postaci plików) i powstawania opinii, oferującym przy tym znaczną swobodę komunikacji.

fot. Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto