Internet nie będzie usługą powszechną

Pani prezes sceptycznie odniosła się do możliwości szybkiego objęcia szerokopasmowego internetu usługą powszechną. Usługa taka byłaby dostępna dla wszystkich posiadaczy telefonii stacjonarnej, oferowana w dobrej jakości oraz niewygórowanej cenie. To szansa na szybki internet dla osób mniej zamożnych oraz mieszkających na obszarach, gdzie zainstalowanie szybkiego internetu nie jest obecnie możliwe z przyczyn technicznych.
Jak komentuje Anna Streżyńska, decyzje w tej sprawie uzależnione są od stanowiska Komisji Europejskiej, w której obecnie toczy się dyskusja nad usługą powszechną. Jednocześnie należy liczyć się ze zdaniem Telekomunikacji Polskiej, która jako największy operator stacjonarny stwierdziła podczas konsultacji z UKE, że włączenie internetu do usługi powszechnej źle wpłynie na rozwój konkurencji.
Streżyńska odniosła się także do wysokości stawek MTR (opłata uiszczana przez operatora za zakańczanie połączeń w sieci innego operatora – stanowi znaczną część opłaty za połączenie wnoszonej przez klientów). Jak przewiduje, UKE może dokonać kolejnej obniżki w 2010 roku. Od początku stycznia MTR obniżono do 21,62 groszy, a w lipcu wysokość opłaty spadnie do 16,77. Docelowo Streżyńska chce, aby MTR wyniosło 9 groszy.
UKE kontynuuje prace nad kalkulatorem cenowym – internetową aplikacją, która znajdzie się na stronach internetowych urzędu i będzie ułatwiać porównanie ofert operatorów.
Źródło: UKE