A A A

Internet nie będzie usługą powszechną

13 stycznia 2009, 11:23
W wywiadzie udzielonym TVN CNBC Biznes prezes UKE Anna Streżyńska podsumowała obecną działalność urzędu. Mowa była o usłudze powszechnej, stawkach międzyoperatorskich oraz kalkulatorze cen.
Internet nie będzie usługą powszechną

Pani prezes sceptycznie odniosła się do możliwości szybkiego objęcia szerokopasmowego internetu usługą powszechną. Usługa taka byłaby dostępna dla wszystkich posiadaczy telefonii stacjonarnej, oferowana w dobrej jakości oraz niewygórowanej cenie. To szansa na szybki internet dla osób mniej zamożnych oraz mieszkających na obszarach, gdzie zainstalowanie szybkiego internetu nie jest obecnie możliwe z przyczyn technicznych.

Jak komentuje Anna Streżyńska, decyzje w tej sprawie uzależnione są od stanowiska Komisji Europejskiej, w której obecnie toczy się dyskusja nad usługą powszechną. Jednocześnie należy liczyć się ze zdaniem Telekomunikacji Polskiej, która jako największy operator stacjonarny stwierdziła podczas konsultacji z UKE, że włączenie internetu do usługi powszechnej źle wpłynie na rozwój konkurencji.

Streżyńska odniosła się także do wysokości stawek MTR (opłata uiszczana przez operatora za zakańczanie połączeń w sieci innego operatora – stanowi znaczną część opłaty za połączenie wnoszonej przez klientów). Jak przewiduje, UKE może dokonać kolejnej obniżki w 2010 roku. Od początku stycznia MTR obniżono do 21,62 groszy, a w lipcu wysokość opłaty spadnie do 16,77. Docelowo Streżyńska chce, aby MTR wyniosło 9 groszy.

UKE kontynuuje prace nad kalkulatorem cenowym – internetową aplikacją, która znajdzie się na stronach internetowych urzędu i będzie ułatwiać porównanie ofert operatorów.

Źródło: UKE


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto