A A A

Internet pod kontrolą

12 kwietnia 2016, 05:10
Czy wiesz w jaki sposób jest wykorzystywany Internet przez Twoich pracowników? Czy są jakieś strony, których raczej nie powinni odwiedzać w pracy ? Nawet jeśli uważasz, że każdy najlepiej zarządza swoim czasem pracy, możesz mieć coś przeciwko blokowaniu łącza przez treści multimedialne. Dzięki usłudze Orange Network Security masz kontrolę wykorzystania Internetu przez pracowników, czyli wiesz na jakie strony wchodzą.
Internet pod kontrolą

Są różni szefowie i różne zespoły. W wielu biurach panuje całkowita wolność korzystania z Internetu. Przyjmuje się, że nic wielkiego nie stanie się, jeśli pracownik raz na jakiś czas wejdzie na serwis społecznościowy albo portal z plotkami. Niektórzy wychodzą na papierosa, inni, z korzyścią dla swojego zdrowia, relaksują się w ten sposób. Tego rodzaju podejście wynika jednak często nie tyle z przekonania, co z niewiedzy i/lub braku narzędzi kontroli. Żeby podjąć świadomą decyzję, trzeba znać zagrożenia, które mogą wynikać z nieograniczonego dostępu do sieci.

Co może pracownik w sieci?

Strata czasu to jeden z problemów związanych z wykorzystaniem Internetu do celów prywatnych. Są jeszcze dwa, kto wie, czy nie poważniejsze. Pierwszy z nich to nadmierne wykorzystywanie wspólnego pasma do Internetu. Pracownik pobierający z Internetu duże ilości danych (np. filmy albo muzykę) blokuje łącze powodując spadek wydajności całej sieci. A w konsekwencji - wolniejszą pracę i irytację całego zespołu. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z faktu, że słabe działanie całego systemu wynika z nieodpowiedzialnego zachowania jednej osoby. Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, samo namierzenie problemu może pochłonąć sporo czasu i pieniędzy.

Więcej o Orange Network Security

Drugi problem to prawne konsekwencje wykorzystania dostępu do Internetu do niewłaściwych celów (np. torrenty). Jeśli twój pracownik pobiera z sieci materiały bez praw autorskich albo umieszcza obraźliwe komentarze, prędzej czy później możesz spodziewać się wizyty przedstawicieli organów ścigania. To na tobie będzie leżał ciężar wskazania osoby odpowiedzialnej za nielegalne działania.

Wiedza dzięki raportom

Duże firmy rozwiązują te problemy instalując dedykowane urządzenia takie jak zaawansowany firewall. Tej klasy system jest kosztowny w konfiguracji i wymaga fachowej obsługi. Usługa Orange Network Security jest realizowana zintegrowanym systemie bezpieczeństwa firmy Fortinet - światowego lidera w dziedzinie cyberzabezpieczeń. . Klienci usługi otrzymują dostęp do dedykowanego, wirtualnego firewalla z pełną funkcjonalnością UTM, którzy utrzymywany jest przez certyfikowanych inżynierów Orange. W ramach ONS sieć klienta jest chroniona przez dwa systemy pracujące w klastrze wysokiej dostępności (HA), co sprawia, że usługa daje gwarancję niezawodności.

Jak może pomóc usługa ONS? Wraz z usługą bezpieczeństwa działa system raportowania ruchu w sieci firmowej, który pozwala na poprawę efektywności pracy. Rozwiązanie Fortinet dostarcza wielu informacji o wykorzystaniu jej zasobów. Dzięki raportom można dowiedzieć się m.in. jakie strony i usługi sa najchętniej odwiedzane oraz kto generuje największy ruch. Jest także możliwość sprawdzenia, które z usług wideo w Internecie zużywają najwięcej pasma.

Raporty generowane dzięki usłudze ONS pozwolą też szybko namierzyć osoby korzystające na komputerach np. z aplikacji P2P służących do pobierania z Internetu filmów, muzyki i gier.

Blokowanie na kilka sposobów

Orange Network Security nie tylko umożliwia monitorowanie ruchu, ale pozwala też na wprowadzenie pewnych reguł korzystania z Internetu w firmie. Możliwe jest zablokowanie wybranych stron WWW lub całych ich kategorii. Istnieje też umożliwienie dostępu np. dla wybranych pracowników tylko do wybranych witryn. Podobne zasady mogą dotyczyć aplikacji.

Jeśli nie chcesz ograniczać pracownikom ich wolności w sieci, możesz wybrać wariant minimum czyli blokowanie stron uznanych za niebezpieczne (zawierających wirusy albo służących do wyłudzania haseł). Ponownie, za utrzymanie aktualnej listy odpowiada Orange.

Filtrowanie stron i aplikacji to tylko jedna z możliwości Orange Network Security. Cały pakiet pozwala podnieść bezpieczeństwo sieci do poziomu korporacyjnego - nawet w przypadku niewielkiego biura. A koszt? Opłaty są uzależnione od pakietu (Basic, Premium) oraz sumarycznego pasma dostępów do Internetu chronionych przez ONS. Zaczynają się one już od 200 PLN netto.

 

 


Artykuł Sponsorowany
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto