A A A

Iran: kolejny dzień blackoutu

21 listopada 2019, 09:30
Mieszkańcy Iranu wciąż są odcięci od internetu.
Iran: kolejny dzień blackoutu

Minęło już ponad 100 godzin od momentu, w którym ruch sieciowy w Iranie spadł do około 5% zwykłego poziomu – informuje organizacja NetBlocks.

W ubiegłą sobotę (16 listopada br.) dało się zauważyć wyraźne oznaki odcięcia Iranu od internetu. Stało się to krótko po wybuchu gwałtownych zamieszek związanych z ogłoszeniem przez władze podwyżek cen paliw. Zablokowanie ruchu sieciowego ma utrudnić organizowanie demonstracji.

Od tego momentu Irańczycy mieszkający poza krajem lub podróżujący za granicę informowali w mediach społecznościowych o braku możliwości skontaktowania się z rodziną.

NetBlocks śledzi aktywność sieciową w krajach na całym świecie, skanując internet w poszukiwaniu działających urządzeń komunikacyjnych (routerów, serwerów, stacji telefonii komórkowej) i prowadząc bazę danych tych, o których wiadomo, że są dostępne online.

To, że ruch w internetowy nie zanikł w Iranie do końca wynika z faktu, że globalna sieć – także na poziomie krajowym – jest zbudowana z mniejszych podsieci. Nie każda z nich jest kontrolowana przez władze. Zakłócenie działania takiego systemu nie jest rzeczą łatwą.

Jednak komunikacja irańskiej części internetu ze światem zewnętrznym jest zapewniana przez państwową firmę telekomunikacyjną oraz Instytut Fizyki i Matematyki, co oznacza, że rząd jest w stanie odciąć Iran od pozostałej części sieci.

Blokada komunikacji nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę kraju. Ocenia się, że w związku z zakłóceniem działania sieci Iran traci dziennie około 60 milionów dolarów.

fot. NetBlocks


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto