A A A

Iran zakazał wydobywania kryptowalut

27 maja 2021, 10:00
W wielu miastach Iranu powtarzają się przerwy w dostawach energii.
Iran zakazał wydobywania kryptowalut

Cztery miesiące bez kopania

Utrzymanie światowej infrastruktury związanej z wydobyciem i przechowywaniem bitcoinów pochłania coraz większe ilości energii. Według szacunków naukowców z Cambridge kopanie kryptowalut wymaga rocznie 121,36 TWh. Jest to większa ilość energii elektrycznej niż potrzeba jej do zaspokojenia potrzeb krajów takich jak Argentyna czy Holandia.

 

Główny winowajca

Choć za obecną serię przerw w dostawach prądu w Iranie odpowiada susza, która negatywnie wpływa na zdolność kraju do wytwarzania energii w hydroelektrowniach, irański rząd chce ograniczyć wszelkie czynniki obciążające sieć energetyczną. Operacje wydobywania kryptowalut znajdują się na szczycie tej listy. W związku z tym wprowadzono czteromiesięczny zakaz prowadzenia takiej działalności.

Prezydent kraju stwierdził, że legalne operacje wydobywcze wymagają dostarczenia mocy rzędu 300 MW. To dane mocno zachowawcze – Al Jazeera donosi, że działalność nielegalna „kosztuje" 2000 MW dziennie. Niezależnie od tych tych liczb, wszystko wskazuje na to, że bitcoiny przechodzą ostatnio burzliwy okres. Indie i część Chin chcą zakazać wykorzystania tej kryptowaluty. Również Tesla przestała akceptować kryptowalutę jako zapłatę za zakup samochodów, powołując się na obawy dotyczące środowiska .

fot.analogicus/Pixabay


Katarzyna Bielińska
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto