A A A

Jak Chiny inwestują w AI?

9 grudnia 2019, 08:00
Według nowego raportu chińskie badania nad sztuczną inteligencją koncentrują się głównie na cywilnych zastosowaniach AI i nie pochłaniają dziesiątków miliardów dolarów.
Jak Chiny inwestują w AI?

W drugiej połowie ubiegłego roku amerykańska opinia publiczna została zaalarmowana doniesieniami o nadzwyczajnych środkach inwestowanych przez chińskie władze w badania nad sztuczną inteligencją (AI).

Dowództwo amerykańskich sił powietrznych utrzymywało, że ChRL wydała w 2017 roku 12 miliardów dolarów na badania nad AI, a suma ta wzrośnie do 70 miliardów dolarów w roku 2020. Obie podawane kwoty znacząco przewyższały sumy inwestowane przez rząd USA w prace związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Pentagon przeznaczył na nie 7,4 miliarda dolarów w roku 2017 i planował coroczne zwiększanie wydatków zaledwie o setki milionów dolarów.

Jednocześnie podkreślano, że Chiny koncentrują się głównie na militarnych zastosowaniach AI.

Tymczasem z raportu opublikowanego przez działający w Waszyngtonie tink thank Center for Security and Emerging Technology (CSET) wynika, że Chińska Republika Ludowa rzeczywiście wydaje duże środki na badania w dziedzinie AI – i są one wyższe niż nakłady amerykańskie – ale o żadnych dziesiątkach miliardów dolarów nie ma mowy.

Analitycy ośrodka CSET oszacowali górne i dolne granice możliwych chińskich inwestycji w tę dziedzinę w 2018 roku. Otrzymane wyniki pozwalają przypuszczać, że Chiny wydały na prace związane ze sztuczną inteligencja najwyżej kilka miliardów dolarów. Szacowana suma wyniosła w roku 2018 nieco ponad 8 miliardów dolarów i jest stale powiększana, ale w żadnym przypadku nie osiągnie 70 miliardów dolarów w roku 2020.

Co istotne i co podkreślają autorzy raportu, większa część środków przeznaczanych przez władze Chin na badania nad AI nie jest związana z wojskowym zastosowaniem tej technologii. Państwo Środka wydaje się bardziej zainteresowane wykorzystaniem jej w przemyśle oraz do takich celów jak zarządzanie infrastrukturą miejską.

Z kolei Stany Zjednoczone, planując wydatki w budżecie na rok 2020, większość środków związanych z badaniami nad AI skierowały do sektora wojskowego. W opublikowanym przez CSET dokumencie zaznaczono również, że dowództwo amerykańskiej armii stara się wzbudzić nieuzasadniony strach przed Chinami w celu otrzymania większych środków z budżetu.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Instagramowicze nabrali się na Bali
19 lutego 2020
Użytkowniczka Instagrama nabrała swoich followersów. Sesja zdjęciowa, którą opublikowała, wyglądała jak robiona na Bali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto