A A A

Jak digitalizuje się stare płyty?

27 kwietnia 2021, 10:10
Internet Archive pokazuje sposób, w jaki 250 tysięcy analogowych nagrań zapisano w postaci cyfrowej.
Jak digitalizuje się stare płyty?

78 RPM plus szelak

Od 2016 roku platforma Internet Archive prowadzi akcję digitalizacji starych płyt analogowych, przystosowanych do odtwarzania z prędkością 78 obrotów na minutę. Znaczna ich część jest wykonana nie z winylu, lecz z szelaku i powstała na początku XX wieku.

 

Ćwierć miliona ścieżek

Akcja nosi nazwę „Great 78 Project" i jest prowadzona wspólnie z firmą George Blood LP. Dotychczas udało się zdigitalizować 250 tysięcy nagrań, spośród których wiele istnieje już tylko na pojedynczych egzemplarzach krążków analogowych.

W serwisie Twitter zamieszczono film pokazujący jak przebiega operacja masowego archiwizowania starych nagrań. Proces zaczyna się od umieszczenia płyty na talerzu gramofonu i zwilżenia krążka wodą destylowaną, która zmiękcza nagromadzony przez lata kurz i brud. Następnie woda jest odsysana przez urządzenie próżniowe – jego końcówka porusza się na specjalnie przystosowanym ramieniu. Później fotografuje się etykiety płyt. Zdjęcia wykorzystuje się w celu dodania informacji na temat krążków w bazie danych Internet Archive.

Zapisywanie dźwięku odbywa się na specjalnym gramofonie, będącym autorską konstrukcją firmy George Blood LP. Urządzenie jest wyposażone w cztery ramiona – na każdym z nich umieszcza się wkładkę gramofonową wyposażoną w igłę o innym szlifie. Równocześnie powstają więc cztery nagrania – słuchacz może wybrać spośród nich to, które najbardziej mu odpowiada.

Nagrania składające się na kolekcję pochodzą z około 1700 wytwórni płytowych. Najwięcej z nich powstało w studiach firm Capitol, Columbia, Decca i RCA Victor.

fot. Internet Archive


Adam Wiśniewski
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto