A A A

Jak drożeją polskie domeny

17 października 2007, 13:56
Jak drożeją polskie domeny

Serwis Domeny.pl poinformował, że w ciągu ostatniego roku o blisko 50 procent wzrosła liczba osób chcących poznać wartość swojej domeny internetowej. Ile warte są adresy z rozszerzeniami .pl?
Wśród zgłaszanych do wyceny domen blisko 80 procent to adresy z polskimi rozszerzeniami (.pl, .com.pl). Drugą grupę stanowią najpopularniejsze domeny globalne (.com, .net). – Od roku znacznie wzrosła liczba wycen polskich adresów unijnych, których obecnie jest ponad 93 tysiące. To potwierdza tezę, że znaczna część tych domen została kupiona w celu odsprzedaży – mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl. Jego zdaniem cztery lata temu, kiedy rozpoczęły się w Polsce masowe wyceny domen, wartość ciekawych adresów WWW nie przekraczała 10 tysięcy euro. Dzisiaj kwoty te sięgają średnio 60–80 tysięcy euro.
– Domeny z nazwami polskich miast, na przykład Grudziądza czy Tarnowa, pod którymi nie powstał jeszcze żaden serwis, mogą liczyć na kilka tysięcy euro. Adresy z nazwą popularnych polskich klubów sportowych, m.in. Korony Kielce czy Legii Warszawa, warte są zgodnie z wyceną 20–30 tysięcy euro – twierdzi Marcin Majerek. Największy potencjał finansowy mają oczywiście domeny z nazwami znanych polskich firm. Ich wartość rośnie w skali miesiąca nawet o 3–8 procent. Kwoty, o których mowa w tym przypadku, zbliżają się lub przekraczają 100 tys. euro.

Na profesjonalną wycenę domeny składa się dziś nie tylko jej wartość finansowa i potencjał marketingowy. To szereg dodatkowych czynników, takich jak np.: sytuacja prawna, potencjał w skali globalnej, analiza lingwistyczna i fonologiczna, długość nazwy domeny czy łatwość jej zapamiętania.

Źródło: Domeny.pl


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto