A A A

Jak nowoczesna technologia zmienia nasze relacje z rodziną?

17 lipca 2014, 07:40
Europejskie domy wypełnione są nowoczesną elektroniką, a z samych urządzeń – smartfonów, tabletów czy telewizorów korzystamy coraz dłużej. Jak wszechobecna technologia zmienia nasze relacje z najbliższymi i przyjaciółmi? Badania zrealizowane na zlecenie Samsung doprowadzają do zaskakujących rezultatów.
Jak nowoczesna technologia zmienia nasze relacje z rodziną?

Wyniki badania Samsung Techonomic Index przeprowadzonego we współpracy z Ipsos Mori wśród mieszkańców pięciu europejskich krajów przynoszą dokładny obraz naszego stylu życia i sposobu, w jakim komunikujemy się ze sobą. Pomimo wciąż przyspieszającego tempa życia i wzrastającej liczby rodzin, których członkowie żyją w różnych miastach, nasze relacje z najbliższymi oceniamy coraz lepiej. Niemal dwie trzecie (64%) uważa, że dzięki technologii (m. in. smartfonom, serwisom społecznościowym czy poczcie elektronicznej) więzi w ich rodzinach są silniejsze. Jak często członkowie rodzin posługują się technologią mobilną w kontaktach między sobą?

Przede wszystkim technologia mobilna sprawia, że częściej rozmawiamy z najbliższymi krewnymi. Dotyczy to zwłaszcza rodziców, z którymi dorośli ankietowani rozmawiają co najmniej raz dziennie. Z rodzeństwem kontakt nawiązujemy już nieco rzadziej - co dwa lub trzy dni. Z dziadkami natomiast rozmawiamy co najmniej raz w tygodniu.

Technologia umacnia więc dzisiejsze więzi rodzinne, sprawiając, że są one silniejsze niż we wcześniejszych pokoleniach. Warto przy tym mieć na uwadze, że obecnie zaledwie jedna trzecia członków rodziny mieszka w tym samym mieście lub wsi. We wcześniejszych pokoleniach w tej samej miejscowości mieszkała niemal połowa członków rodzin.

Dzięki badaniu można również zaobserwować różnice dotyczące siły więzi rodzinnych między różnymi krajami Europy. Nie powinien dziwić fakt, że to Włosi i Hiszpanie są najsilniej związani ze swoimi rodzicami - ponad jedna trzecia (odpowiednio 38% i 36%) osób będących w kontakcie ze swoimi rodzicami komunikuje się z nimi co najmniej raz dziennie. Jest to oczywiście efekt kultury południowców, dla których rodzina stanowi najwyższą wartość. Z kolei w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii zaledwie jeden na pięciu respondentów (odpowiednio 13%, 11% i 18% ) kontaktuje się z rodzicami częściej niż raz dziennie.

Technologia pomaga sprostać wyzwaniom związanym z funkcjonowaniem w realiach współczesnego świata, jak życie w oddaleniu od najbliższych lub praca po godzinach. Dzięki firmom takim jak Samsung, klienci będą mogli korzystać z coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, dzięki którym komunikacja będzie jeszcze szybsza i prostsza.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
19 lipca 2014, 09:04
Witam! Moim zdaniem największy (niestety, negatywny) wpływ na więzi rodzinne w naszym domu ma telewizor. Zwłaszcza - jak w danym domu domowników jest kilku, a telewizor tylko jeden. To właśnie wtedy zaczynają się wszelkie spory i waśnie, gdyż męskie grono danej rodziny np. chce oglądać jakiś mecz, natomiast żeńska - komedię romantyczną. I co wybrać? Urządzać jakieś głosowania typu, że jeśli w domu jest więcej mężczyzn to oglądamy mecz, a jeśli więcej kobiet - komedię romantyczną?:oczy: A może prostszym rozwiązaniem będzie zakup drugiego odbiornika TV? Jednak już chyba najgorzej jest podczas rodzinnych obiadów. Zamiast spędzić ten czas w spokoju - z rodziną, przy rozmowie o życiu, itp. często wybieramy telewizję - i z pilotem przyklejonym do dłoni skaczemy po tych programach:smutny:. Zresztą - można odczuć, jaki wpływ na nasze życie i relacje rodzinne wywiera obecność telewizora, gdy ten się popsuje, albo jest chwilowa przerwa w dostawie zasilania - i nie mamy możliwości oglądać. Wtedy właśnie - zamiast gapić się w ekran zaczynamy ze sobą rozmawiać.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto