A A A

Jak podsłuchać 100 krajów?

12 lutego 2020, 08:10
Amerykanie i Niemcy przez dziesięciolecia byli właścicielami szwajcarskiej firmy produkującej sprzęt do szyfrowania łączności.
Jak podsłuchać 100 krajów?

Crypto AG, szwajcarska spółka produkująca sprzęt do szyfrowania łączności, została w 1970 r. potajemnie wykupiona przez amerykańską Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) oraz zachodnioniemiecką agencje wywiadowczą BND (Bundesnachrichtendienst). Poinformowały o tym dziennik „The Washington Post" i niemiecka telewizja ZDF.

Ponieważ urządzenia firmy Crypto AG były wykorzystywane przez rządy 120 państw, niemiecki i amerykański wywiad uzyskał wgląd w ich największe sekrety; na liście podsłuchiwanych nie znalazły się jednak ani Związek Radziecki, ani Chińska Republika Ludowa, które polegały na własnych systemach zabezpieczeń komunikacji.

Niemiecka BND odsprzedała swoje udziały w Crypto AG w 1993 r. Amerykanie kontrolowali spółkę aż do roku 2018. W rezultacie władze USA były w stanie monitorować wiadomości wysyłane przez prezydenta Egiptu Anwara Sadata podczas negocjacji umowy pokojowej Egipt–Izrael w Camp David (w 1978 r), irańską komunikację podczas tzw. kryzysu zakładników (po zajęciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie w 1979 r.), argentyńską łączność w trakcie wojny o Falklandy w 1982 r. (wspólne z wywiadem brytyjskim) oraz komunikaty z Libii, które potwierdziły udział reżimu Kadafiego w zamachu bombowym na dyskotece w Berlinie Zachodnim w 1986 r. Z kolei podczas wojny irańsko-irackiej w latach 80. ubiegłego wieku irańska komunikacja była „w 80, a nawet 90% czytelna", zgodnie z informacjami podanymi przez „The Washington Post" i ZDF.

Crypto AG początkowo nosiła nazwę AB Cryptoteknik – firma została założona w Sztokholmie w 1920 r. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej spółkę przejął jeden z jej inwestorów, Boris Hagelin, który sprzedał władzom USA ok. 140 tys. maszyn szyfrujących. Na początku lat 50. XX w. firma została przeniesiona do Szwajcarii w wyniku obaw przed nacjonalizacją. Rząd USA już w 1955 r. zawarł z Borisem Hagelinem umowę, zgodnie z którą Crypto AG miała dostarczać władzom wybranych państw urządzenia pozwalające Amerykanom złamać zabezpieczenia komunikacji.

Gdy firma zmieniła metodę kodowania z elektromechanicznej na elektroniczną, amerykański wywiad zaczął odgrywać jeszcze większą rolę. Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA, National Security Agency) zaprojektowała pierwszy w pełni elektroniczny system szyfrowania, który Crypto AG sprzedawała od 1967 r.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto