A A A

Jak powstała konsola Sony PlayStation

14 maja 2020, 09:30
Dziś przedstawiamy kolejną dawkę historię w pigułce. Tym razem w roli głównej wystąpi konsola Sony PlayStation.
Jak powstała konsola Sony PlayStation

W grudniu 1994 r. do sprzedaży trafiła pierwsza konsola firmy Sony, czyli słynne PlayStation. Urządzenie to nie było przez Sony planowane i powstało w sumie przypadkiem. Mianowicie w okolicach 1993 r. Nintendo zwróciło się do Sony z propozycją skonstruowania napędu CD-ROM do nowej wersji jej konsoli SNES, wcześniej korzystającej z kartridży jako nośnika danych. Coś jednak zgrzytało pomiędzy tymi kolosami i gdy Sony triumfalnie pokazało prototyp SNES-a CD, w dzień później Nintendo zerwało umowę. A co gorsza – oświadczyło, że napęd CD do ich konsoli skonstruuje Philips, jeden z głównych konkurentów Sony.

Zaskoczone (delikatnie mówiąc...) i publicznie upokorzone Sony zostało – wściekłe – na lodzie z gotowym napędem i paroma opracowanymi przy okazji technologiami. I poniekąd „na złość" Nintendo firma postanowiła dobudować do niego resztę konsoli.

PlayStation sprzedało się w sumie w ponad 100 mln egzemplarzy – więcej niż łącznie sprzedano wszystkich innych konsol tej generacji.

fot. Wikipedia/Evan-Amos


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto