A A A

Jak powstała konsola Sony PlayStation

14 maja 2020, 09:30
Dziś przedstawiamy kolejną dawkę historię w pigułce. Tym razem w roli głównej wystąpi konsola Sony PlayStation.
Jak powstała konsola Sony PlayStation

W grudniu 1994 r. do sprzedaży trafiła pierwsza konsola firmy Sony, czyli słynne PlayStation. Urządzenie to nie było przez Sony planowane i powstało w sumie przypadkiem. Mianowicie w okolicach 1993 r. Nintendo zwróciło się do Sony z propozycją skonstruowania napędu CD-ROM do nowej wersji jej konsoli SNES, wcześniej korzystającej z kartridży jako nośnika danych. Coś jednak zgrzytało pomiędzy tymi kolosami i gdy Sony triumfalnie pokazało prototyp SNES-a CD, w dzień później Nintendo zerwało umowę. A co gorsza – oświadczyło, że napęd CD do ich konsoli skonstruuje Philips, jeden z głównych konkurentów Sony.

Zaskoczone (delikatnie mówiąc...) i publicznie upokorzone Sony zostało – wściekłe – na lodzie z gotowym napędem i paroma opracowanymi przy okazji technologiami. I poniekąd „na złość" Nintendo firma postanowiła dobudować do niego resztę konsoli.

PlayStation sprzedało się w sumie w ponad 100 mln egzemplarzy – więcej niż łącznie sprzedano wszystkich innych konsol tej generacji.

fot. Wikipedia/Evan-Amos


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto