A A A

Jak przywrócić Panel sterowania?

11 listopada 2020, 10:30
Wiele osób woli wciąż korzystać ze starego narzędzia do konfigurowania systemu Windows.
Jak przywrócić Panel sterowania?

Dopóki całkiem nie zniknie

W systemie Windows 10 istnieją dwa narzędzia służące do zarządzania komputerem: nowa aplikacja Ustawienia oraz znany od wielu lat Panel sterowania. Microsoft zapowiedział już dawno, że ten ostatni zarządca OS-a prędzej czy później zniknie; pozostanie tylko narzędzie Ustawienia.

Na razie koncern z Redmond wraz z kolejnymi aktualizacjami Windows chowa Panel sterowania coraz głębiej. Aby się do niego obecnie dostać, trzeba użyć wbudowanej w system operacyjny wyszukiwarki:

Wiele osób woli jednak wciąż korzystać z Panelu sterowania. Póki jeszcze nie został on całkowicie usunięty, da się przyspieszyć procedurę jego wywoływania i uniknąć korzystania z wyszukiwarki.

Aby to zrobić, trzeba nacisnąć kombinację klawiszy [Windows]+[R], w polu Otwórz wyświetlonego okienka wpisać ciąg:

explorer.exe shell:::{BB06C0E4-D293-4f75-8A90-CB05B6477EEE}

i kliknąc przycisk OK.

Ne ekranie pojawi się aplet System:

Można z niego przejść bezpośrednio do Panelu sterowania:

Aby uprościć całą procedurę, wystarczy utworzyć skrót do apletu. Klikamy na Pulpicie prawy przycisk mszy, z rozwiniętego menu kontekstowego wybieramy opcję Nowy | Skrót i w polu Wpisz lokalizację elementu podajemy przedstawiony wcześniej ciąg znaków:

Klikamy Dalej, wpisujemy nazwę skrótu i wydajemy polecenie Zakończ. Na Pulpicie pojawi się skrót prowadzący do apletu System. Można mu jeszcze przypisać wybraną ikonę: w tym celu klikamy symbol skrótu prawym przyciskiem myszy, wybieramy pozycję Właściwości, naciskamy przycisk Zmień ikonę i wskazujemy odpowiadający nam obrazek.

fot. Microsoft, Şahin Sezer Dinçer – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto