A A A

Jak się bronić przed ransmoware?

1 lipca 2016, 12:00
Zagrożenie wirusami mnie nie dotyczy - tak myśli wielu domowych użytkowników komputerów. A jednak czasem wystarczy jeden mail by stracić wszystkie zdjęcia, filmy i wiadomości. Jak? Instalując przypadkowo ransomware - wyjątkowo złośliwy typ wirusa.
Jak się bronić przed ransmoware?

W ciągu ostatnich dni użytkowników Facebooka zelektryzowała wiadomość o wirusie, który podszywa się pod profile, sam wysyła wiadomości, publikuje posty, a także szyfruje pliki i żąda za odszyfrowanie okupu.

Co to jest ransomware?

Ransomware jest złośliwym oprogramowaniem dystrybuowanym najczęściej za pomocą poczty elektronicznej. Jego działanie polega na zaszyfrowaniu dysku komputera. Użytkownik traci dostęp do wszystkich danych, a twórca ransomware przekonuje, że można go odzyskać jedynie po zapłaceniu okupu.

Niestety, czasami po zapłacie kontakt się urywa, a użytkownik zostaje z zablokowanym komputerem i bez pieniędzy. Lepiej więc unikać takich sytuacji, zwracając uwagę na kilka szczegółów, które pomogą wykryć „niespodziankę" przed jej uruchomieniem.

Jak się chronić przed ransomware?

Podstawową zasadą jest ograniczone zaufanie do wszystkiego co przychodzi mailem. „Jeżeli otrzymujemy wiadomość od nieznanej osoby, zawierającą dziwne załączniki lub jej treść napisana jest z błędami, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo że to wirus. Hakerzy korzystają z translatorów, a te nie są doskonałe" - tłumaczy Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG. „Czujność powinny również zwrócić linki w treści - lepiej w nie nie klikać, bo nie wiadomo dokąd nas zaprowadzą".

Pocztę można również chronić programem antywirusowym ze skanerem wiadomości. Niektóre firmy oferują taką usługę w chmurze.

Ransomware może również czyhać na niektórych stronach www. Jeżeli w wyskakującym okienku pojawia się informacja, że musicie natychmiast kliknąć w pokazany tam link, to... od razu je zamknijcie.

Na wszelki wypadek łatajcie wszystkie „dziury" w systemie, aktualizując go od razu po wypuszczeniu „łatki". Hakerzy wykorzystują luki by dostać się do komputera i uruchomić złośliwy kod.

Ograniczone zaufanie obowiązuje również przy instalacji programów. Kreator chce wam zainstalować jakieś dodatki, paski narzędzi, programy? Zastanówcie się, czy na pewno są one potrzebne. Im mniej nieznanego oprogramowania na dysku, tym lepiej!

Podsumowanie - 8 zasad jak się bronić przed ransmoware, o których musisz pamiętać:

- Zawsze sprawdzaj nadawcę wiadomości.

- Uważaj na poprawność pisowni e-maila.

- Uważaj na linki w treści wiadomości - nigdy nie klikaj - skopiuj i sprawdź jak link wygląda w pasku przeglądarki.

- Nie ufaj wyskakującym okienkom na stronach internetowych.

- Rozważ przeniesienie poczty do firm oferujących rozwiązania w chmurze.

- Regularnie aktualizuj oprogramowanie (Windows, antywirus i pozostałe programy).

- Zwracaj uwagę co klikasz i na co się zgadzasz podczas instalacji programów.

- Pamiętaj o backupie najważniejszych danych.

 

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto