A A A

Jak za pomocą Facebooka wyciąga się od nas pieniądze

12 czerwca 2012, 08:46
Jak za pomocą Facebooka wyciąga się od nas pieniądze

Niektórzy, w zupełnie nieszkodliwy sposób, zarabiają na użytkownikach Facebooka. Wszystko za sprawą instalacji fałszywego oprogramowania mającego rzekomo sprawdzać nasz profil - donoszą specjaliści z firmy G Data Software.

Aplikacja o nazwie "Checker" może zostać zainstalowana przez zwabionego użytkownika, który chce sprawdzić, kto odwiedzał jego profil. Po instalacji generowana jest niskiej rozdzielczości grafika, która pojawia się na ścianach kontaktów zachęcając innych użytkowników do kliknięcia w ten skrócony link.

Oczywiście nie jest to tylko jedyna forma rozprzestrzeniania. Aplikacja nie tylko generuje grafikę niskiej rozdzielczości, ale również taguje profil użytkownika i inne, a każdy użytkownik, jeśli nawet nie kliknie w obrazek bezpośrednio, zobaczy notyfikację, że został otagowany, że przyjaciel poleca zainstalowanie tej aplikacji. To zwiększa zasięg i skuteczność aplikacji.

Ten skrócony URL ukrywa długi adres strony, i jest tylko funkcją sprawdzającą miejsce zamieszkania (region/kraj) użytkownika. W rezultacie tego użytkownik wciągany jest w dość imponujący pod względem przekierowań łańcuch licznych usług reklamowych. Każda wizyta napełnia atakującemu portfel "za odwiedziny".

Przykładowo, jeśli jesteś z Wielkiej Brytanii, to zostajesz przekierowany 3 razy. Teoretycznei zatem, strony, na które przekierowany jest użytkownik nie noszą znamion szkodliwych i żaden z adresów nie zawiera szkodliwego kodu, jednak napastnik może przekierować użytkownika na dowolną stronę, która takowy kod zawierać może. Tutaj nieodzownym staje się posiadanie odpowiedniego filtra protokołu HTTP.

Co możesz zrobić w takim przypadku?

1. Jeśli twój znajomy padł ofiarą i dzieli się z tobą linkiem usuń wiadomość ze swojej tablicy, aby inni użytkownicy nie padli ofiarą aplikacji. Poinformuj również znajomego o tym fakcie,

2. Jeśli już padłeś ofiarą i zainstalowałeś aplikację, odinstaluj ją, a na przyszłość zwracaj uwagę na aplikacje, które instalujesz i zwracaj uwagę jakie dane aplikacja będzie udostępniać,

3. Posiadaj zawsze aktualne oprogramowanie chroniące cię przed spamem, wirusami posiadającym filtr http,

4. Nie klikaj w linki zachęcające cię do pobierania plików, instalowanie nieznanych aplikacji od nieznajomych. Jeśli link zostanie polecony przez znajomego, któremu ufasz - również go sprawdź. Nie zawsze twój znajomy posiada aktualne oprogramowanie zabezpieczające,

5. Nie serfuj po Internecie będąc zalogowanym na portalu społecznościowym! Używaj trybów anonimowych w przeglądarkach lub separuj ruch używając innej,

6. Zawsze pamiętaj o wylogowywaniu się po zakończeniu "pracy" na portalu społecznościowym.

Foto: stock.xchng


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościWrażliwy Bluetooth
21 lutego 2020
Błędy w mikroczipach zagrażają wielu urządzeniom medycznym, łącznie z rozrusznikami serca – twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Singapurze.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto