A A A

Jak zabezpieczyć komputer podczas burzy?

29 maja 2013, 11:21
Jak zabezpieczyć komputer podczas burzy?

Przed nami okres gorących, słonecznych dni. Niestety, letniej aurze często towarzyszą także gwałtowne zmiany pogody - ulewy, huragany, gradobicie, a także silne burze z piorunami. Skutki tych nagłych wyładowań atmosferycznych mogą być zgubne dla naszych urządzeń elektronicznych. Jak ochronić sprzęt przed zniszczeniem? Wbrew pozorom nie jest to trudne.

Burza jest najgwałtowniejszym ze zjawisk pogodowych z jakim możemy spotkać się w naszym kraju. W Polsce 70 procent wyładowań występuje w okresie wakacyjnym, jednak przyjmuje się, że sezon burzowy rozpoczyna się już w kwietniu i trwa nawet do ostatnich dni września. Częstotliwość występowania wyładowań atmosferycznych zdecydowanie przeważa na południu Polski. Podhale i Bieszczady to prawdziwi rekordziści pod tym względem. W ciągu roku notuje się tam nawet 34 dni pod znakiem silnych grzmotów!

Każdego roku gwałtowne fale burz powodują duże spustoszenia i liczne szkody materialne. Uszkodzeniom ulegają m.in. stacje transformatorowe, rurociągi oraz kable łączności. Silne wyładowania są przyczyną 800 - 1100 pożarów w ciągu roku. Przeciętne natężenie prądu w błyskawicy wynosi ok. 20 000 A (dla porównania, żarówka 75 - watowa pobiera prąd o natężeniu 1/3 A).

- Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu i szerokim widmie częstotliwości. Jeżeli wyładowanie nastąpi w pewnej niedużej odległości od urządzenia elektronicznego to może nastąpić uszkodzenie tego sprzętu mimo braku jakiegokolwiek połączenia z zasilaniem - tłumaczy dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pomimo dużej świadomości niebezpieczeństwa płynącego z tytułu gwałtownych wyładowań, wciąż niewiele obiektów użytkowych posiada odpowiednie zabezpieczenia. Najbardziej rozpowszechnioną metodą ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi są instalacje odgromowe, umieszczane nad obiektami chronionymi, powszechnie nazywane piorunochronami. Prawidłowo zainstalowane piorunochrony gwarantują niewielkie prawdopodobieństwo przeniknięcia wyładowania do wnętrza budynku, jednak ogromna energia błyskawicy uderzającej w budynek, bądź w jego pobliżu może spowodować uszkodzenia wrażliwego sprzętu elektronicznego.

- Skutki wyładowań atmosferycznych oprócz zniszczonego sprzętu to także możliwa utrata danych gromadzonych na twardych dyskach komputerów - ostrzega Dariusz Koseski, wiceprezes Schneider Electric.

Najskuteczniejszą ochronę gwarantuje nam zainstalowanie wielopoziomowych systemów zabezpieczeń.

- Nie powinniśmy bazować jedynie na piorunochronach. Kompleksowe bezpieczeństwo zarówno sprzętu elektronicznego, jak i danych przechowywanych na dysku naszego komputera, zapewni profesjonalne urządzenie przeciwprzepięciowe - mówi Koseski. Na silne wyładowania najbardziej podatne są komputery. Uszkodzenia mogą nastąpić już na skutek niewielkich skoków napięcia. Na szczęście procesy zabezpieczeń są stosunkowo proste i bardzo skuteczne. Kiedy będziemy rozważać możliwości ochrony naszych komputerów, warto wziąć pod uwagę zakup listwy przeciwprzepięciowej. Dzięki niej napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości zostaje znormalizowane do bezpiecznego poziomu. Cena listwy przeciwprzepięciowej jest nieporównywalnie niższa niż koszty ewentualnych szkód, jakie powstałyby na skutek skoków napięcia w naszym gospodarstwie domowym.

O ochronę naszych danych w komputerze zadba zasilacz UPS. To urządzenie o podwójnej sile działania - oprócz funkcji standardowej listwy przeciwprzepięciowej, gwarantuje nieprzerwalną pracę naszych urządzeń elektronicznych. Warto zaopatrzyć się w zasilacz UPS, jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, w której nagły brak zasilania zmusza nas do przerwania czynności wykonywanych na komputerze. Działanie zasilacza umożliwia nam podtrzymanie pracy komputera i chroni przed utratą cennych danych. Zasilacz UPS doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji, nieważne, czy pracujemy w domu, czy w firmie.

Foto: stock.xchng


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Pawlik212186
Pawlik212186
3 czerwca 2013, 14:21
Na pewno jest bardzo niebezpieczne pracować na internecie komórkowym typu orange free podczas burzy. Jak z kablowym jest to nie wiem. Oczywiście podczas pracy na baterii zagrożenia nie ma dla samego sprzętu.
avatar
~Anonim
3 czerwca 2013, 07:09
Sony13: Ja rozumiem - wyłączyć, wyciągnąć wtyczkę z kontaktu. Ale ja przecież wyraźnie napisałem pytanie. [u]Co jeśli pracujemy na baterii?:oczy:[/u] Przecież w takim wypadku nie ma co wyciągać z kontaktu, a poza tym - chyba pracując na baterii w pomieszczeniu (w domu/biurze, itp.) nie ma zagrożenia uszkodzenia sprzętu - nieprawdaż?
Sony13
Sony13
3 czerwca 2013, 01:10
Najlepszym zabezpieczeniem będzie po prostu wyłączyć sprzęt i wyciągnąć wtyczkę z kontaktu. Proste i nic nie kosztuje.
spedeer2007
spedeer2007
2 czerwca 2013, 01:07
Do laptopa żadnego UPS nie potrzebujesz ;)
avatar
Silver89
1 czerwca 2013, 02:31
:P Chyba że piorun trafi w laptop jak ktoś głupi z niego korzysta na zewnątrz.
avatar
~Anonim
31 maja 2013, 08:34
Witam! Ale jeśli dobrze rozumiem, jeśli pracujemy na laptopie na baterii (a nie - na zasilaczu) podczas burzy, to zagrożenia uszkodzenia laptopa nie ma, bo wtedy laptop bierze energię z baterii i piorun nie ma możliwości uszkodzić sprzętu? Bo przecież przez router piorun się nie dostanie? To każdy głupi wie ;).
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto