A A A

Jakie promieniowanie emitują smartfony Apple'a i Samsunga

23 sierpnia 2019, 16:55
Amerykańska Komisja Łączności przyjrzała się kilku modelom iPhone'a i Galaxy pod kątem natężenia emitowanego promieniowania. Wartości nie do końca zgadzają się z deklarowanymi przez producentów...
Jakie promieniowanie emitują smartfony Apple'a i Samsunga

Serwis Tom's Guide poinformował o testach emisji fal, jakie amerykańska Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission - FCC) przeprowadziła na kilku modelach iPhone'a Apple'a oraz Galaxy Samsunga. Choć nie udało się nigdy potwierdzić naukowo szkodliwego wpływu promieniowania elektromagnetycznego na organizm, dla ochrony zdrowia użytkowników telefony muszą spełniać normy określające dopuszczalny poziom emisji. Nie może to być wartość większa niż 1,6 W/kg.

Badacze przyjrzeli się modelom iPhone 7, 8 oraz X i Galaxy S8, S9 i J3. Nie wszystkie telefony przeszły test pomyślnie, co oznacza, że producent podał zaniżone wartości promieniowania.

Normy przekroczył iPhone 7 oraz Galaxy S8 i S9. Pod kątem wartości maksymalnej najgorzej wypadł w teście S8, dla którego zanotowano największy odczyt na poziomie 8,22 W/kg, za to w przypadku iPhone'a 7 średnia wartość promieniowania przekroczyła normy ok. dwukrotnie. FCC uspokaja jednak, że podczas codziennego użytkowania wcale nie jesteśmy narażeni na tak dużą emisję. Podawane wartości nie są stałe podczas zwykłego korzystania z telefonów, a test uwzględniał wartości krytyczne.

Wynik podważył rzecznik Apple'a, który miał zastrzeżenia głównie do metodologii testu. Podkreślał, że przy poprawnie przeprowadzonej próbie dla iPhone'a 7 uzyskano w firmowych testach wartość 1,19 W/kg. Wyniki testów nie oznaczają też, że korzystanie z danych modeli telefonów w jakikolwiek sposób zagraża zdrowiu użytkowników. Czas spędzany przed ekranem warto ograniczać niezależnie od typu posiadanego urządzenia.

fot. Jan Vašek/Pixabay

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nissan również elektryczny
30 listopada 2021
Japońska firma zainwestuje w ciągu pięciu lat prawie 18 miliardów dolarów w produkcję e-pojazdów.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto