A A A

Jakie są najczęstsze problemy z laptopem?

26 kwietnia 2018, 08:00
Jakie są najczęstsze usterki związane z laptopami i w jaki sposób można w tych ciężkich sytuacjach "uratować" nasz komputer?
Jakie są najczęstsze problemy z laptopem?

Problem z ekranem

Najczęściej psującym się elementem laptopów jest matryca - główną przyczyną są z reguły uszkodzenia mechaniczne, chociaż równie często występują problemy związane z układami zasilania, przewodami lub tzw. bad piksele. Efekt? Pęknięcia matrycy, nieczytelny obraz oraz migotanie ekranu, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają korzystanie z komputera.

„Sposób naprawy matrycy zależy w dużej mierze od przyczyny usterki" - mówi Piotr Pachota z serwisu GoRepair.pl. „Czasem wystarczy wymiana jednego z podzespołów, odpowiedzialnego za wyświetlanie obrazu. Z kolei pękniętą matrycę można wyłącznie wymienić na nową - na szczęście w przypadku kilkuletnich laptopów nie będzie wiązało się to z wysokimi kosztami" - dodaje.

W razie zalania

Podczas korzystania z laptopa mało który użytkownik odmawia sobie wody, kawy czy innego rodzaju napojów, często wyskokowych. W związku z tym ingerencja cieczy (lub bardziej potocznie: zalanie) laptopa może zdarzyć się praktycznie każdemu. I chociaż często zdarza się, że laptop po zalaniu działa bezproblemowo, to wizyta w serwisie jest nieunikniona.

Najważniejsza jest zdecydowana i szybka reakcja - najpierw należy odłączyć źródło zasilania i o ile to możliwe wyjąć baterię. Następnie należy przekazać urządzenie specjaliście, ponieważ samodzielna naprawa może przynieść więcej szkód, niż sama ciecz. Warto pamiętać, że bezpośrednio po zalaniu laptopa absolutnie nie wolno suszyć suszarką ani włączać.

Samoistne wyłączanie?

Laptop wyłącza się podczas pracy bez żadnego ostrzeżenia? Może to być wina nieskutecznego układu chłodzenia lub korzystania z urządzenia na nieodpowiedniej powierzchni. W kilkuletnich urządzeniach problemem są z pewnością zakurzony układ chłodzenia oraz stara pasta termoprzewodząca, która z wiekiem twardnieje i traci swoje właściwości.

Pierwszym krokiem podczas naprawy tej usterki jest dokładne oczyszczenie układu chłodzenia oraz nałożenie świeżej pasty termoprzewodzącej. Drugim - zmiana nawyków podczas korzystania z laptopa. Komputer powinien być umieszczony na płaskiej powierzchni, która umożliwia dopływ powietrza do otworów wentylacyjnych. Unikajmy zatem kolan, kołder i koców!

Uszkodzenia mechaniczne

Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim uszkodzenia zawiasów, portów, złączy, pęknięcia kadłubków i pokryw, ale także zwarcia, przepięcia oraz uszkodzenia dysków. Przyczyną zdecydowanej większości z nich jest nieodpowiednie i nieostrożne korzystanie z laptopa oraz urządzeń peryferyjnych.

Aby laptop działał jak najdłużej, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad - przede wszystkim nie wolno podnosić urządzenia za ekran czy też przenosić go, gdy jest podłączone do zasilania. Podczas transportu konieczne jest korzystanie ze specjalnej torby lub plecaka z pianką, amortyzującą wstrząsy i uszkodzenia. Warto korzystać też wyłącznie z oryginalnych akcesoriów.

Laptopy poza kilkoma wyjątkami to bardzo delikatne urządzenia, które są wrażliwe na działanie wilgoci, zbyt wysoką lub niską temperaturę oraz wstrząsy i upadki. Zmiana kilku nawyków podczas korzystania z tych urządzeń pozwoli na wyeliminowanie większości usterek, powstających z winy użytkowników.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto