A A A

Jakie są społeczności pracujące nad projektami open source?

19 lipca 2021, 15:30
Linux Foundation prowadzi badanie dotyczące równości w środowiskach osób zajmujących się projektami otwartoźródłowymi.
Jakie są społeczności pracujące nad projektami open source?

Otwarty program, otwarta społeczność?

Według badania GitHuba z 2017 r., wśród programistów pracujących nad kodami open source (w pełni upublicznionymi oraz możliwymi do modyfikowania i kopiowania przez każdego) jedynie 3% stanowią kobiety, zaś osoby niebinarne to zaledwie 1%. Z tego powodu Linux Foundation, organizacja non-profit związana z systemem Linux, powadzi ankietę dotyczącą charakteru społeczności działających wokół open source. Fundacja chce sprawdzić, czy są one inkluzywne i czy charakter pracy nad oprogramowaniem otwartoźródłowym faktycznie w znacznym stopniu sprzyja osobom społecznie i klasowo uprzywilejowanym.

 

Ankieta online

Badanie może wypełnić każdy, kto kiedykolwiek miał kontakt z oprogramowaniem open source i kto ma więcej niż 17 lat. W przypadku zadeklarowania niższego wieku ankieta automatycznie się wyłącza i uniemożliwia powrót (co zdaje się skądinąd odbieraniem prawa głosu młodym programistom jedynie z uwagi na ich wiek – w ten sposób fundacja, chyba przypadkowo, sama wskazuje na pierwszy problem z równością wśród społeczności).

W ankiecie należy m.in. wskazać problemy z różnorodnością, na jakie natrafiło się podczas pracy nad projektami open source. Badanie każe określić wypełniającemu, na ile czuje się on „mile widziany" i czy uważa, że równe szanse ma każdy, niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto