A A A

Japończycy stworzyli ekran... smakowy

27 maja 2020, 11:00
Przykładając język do urządzenia, będziemy mogli poczuć dowolny smak.
Japończycy stworzyli ekran... smakowy

Coraz ciekawsze urządzenia elektroniczne

Choć obecnie zalecane jest ograniczenie bliskiego kontaktu fizycznego, także z przedmiotami, to naukowcom z Uniwersytetu Meiji w Japonii nie przeszkodziło to w zaprezentowaniu urządzenia, które pod wpływem kontaktu z językiem potrafi odtworzyć niemal dowolny smak. Jeden z badaczy zaprezentował ten wynalazek na nagraniu.

 

Syntezator smaku

Wynalazek nazywa się Norimaki Synthesizer i, wbrew pozorom, jest stosunkowo prosty. Przykładana do języka końcówka połączona jest z pięcioma różnymi żelami, które nawiązują do podstawowych smaków: słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, słonego i umami.

Wydzielanie każdego z żeli następuje niezależnie od innych, dzięki czemu przez odpowiednie ich proporcje można uzyskać wiele różnych smaków. Naukowcom już teraz udało się odtworzyć smak wielu słodyczy, np. żelków, a nawet potraw typu sushi.

 

Prototyp

Naukowcy zastrzegają, że ich wynalazek jest obecnie jedynie prototypem i w przyszłości będzie możliwa jego miniaturyzacja. Trudno wyobrazić sobie, by urządzenie mogło pełnić jakąś bardzo praktyczną funkcję. Może przynajmniej pozwoli spróbować różnych pyszności bez narażania się na nadmiar kalorii...

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Tagi: nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nowe funkcje Teams
9 lipca 2020
Użytkownicy wkrótce będą mogli skorzystać z wielu udoskonaleń platformy komunikacyjnej.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto