A A A

Jasność, lampa, rzut – co ma znaczenie przy wyborze projektora?

30 marca 2019, 10:00
Laserowy projektor 4K z pewnością ucieszy oko. Jednak czy taki zakup jest rzeczywiście uzasadniony do każdego zastosowania? W zależności od potrzeb może się okazać, że w pełni wystarczający będzie znacznie tańszy model. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę przy doborze projektora do domu, firmy czy też szkolnej sali.
Jasność, lampa, rzut – co ma znaczenie przy wyborze projektora?

Projektor do domu

Oglądanie w domu filmów czy meczu z wykorzystaniem projektora może sprawić, że zapomnimy o telewizorze. Przykładowo, ekran o przekątnej 92 cale oferuje powierzchnię większą od czterech telewizorów o przekątnych 42 cale. W takim przypadku najczęściej nie trzeba skupiać się na jasności urządzenia, ponieważ pomieszczenie z projektorem będzie raczej zacienione. Około 2500 ANSI lumenów powinno wystarczyć. Za to warto postawić na wysoką rozdzielczość: Full HD (1920 x 1080 px) lub 4K Ultra HD (3840 x 2160 px) oraz kontrast powyżej 20 000:1.

Jeżeli zależy nam na grach, dobrym wyborem będzie projektor typu DLP (Digital Light Processing). Takie urządzenia zapewniają krótki czas reakcji, co bezpośrednio przekłada się na przyjemność płynącą z grania.

W przypadku pomieszczeń o małej ilości miejsca i braku możliwości umieszczenia standardowego projektora, rozwiązaniem będzie model ultrakrótkiego rzutu. Stawia się go bezpośrednio pod ścianą lub ekranem projekcyjnym, a wyświetlany obraz i tak cechuje się dużą przekątną.

Dla biura i szkoły

Projektory to urządzenia, które spotykamy często w salach konferencyjnych, szkolnych czy wykładowych. Priorytety przy zakupie będą tu odwrotne niż w przypadku użytku domowego. Duża rozdzielczość nie jest aż tak istotna. Przy wyświetlaniu np. prezentacji, XGA (1024 x 768 px) lub WXGA (1280 x 800 px) powinny okazać się optymalne. Kontrast też nie jest kluczowym parametrem. Z kolei wysoka jasność obrazu - 3500 ANSI lumenów lub więcej - jest pożądana, jeśli projekcja będzie się odbywać w jasnych pomieszczeniach.

W biurach lub szkołach projektory często instaluje się pod sufitem, co sprawia, że rzadko się do nich zagląda. I tu ujawnia się kolejna zaleta projektorów DLP. Cechuje je wysoka odporność na kurz, który może być widoczny na wyświetlanym obrazie. Dzięki temu wymagają one rzadszego konserwowania niż inne typy urządzeń - nawet w przypadku użytkowania ich w pomieszczeniach o ponadprzeciętnym zakurzeniu.

Projektory przenośne

Czasy, w których wszystkie projektory były zamknięte w sporych obudowach, już minęły. Osoby, które podróżują z prezentacjami, np. przedstawiciele handlowi, powinny rozważyć projektor przenośny - o niewielkich wymiarach, niskiej wadze i zasilaniu akumulatorowym. Wybrane modele potrafią mieć mniejszy obrys od kartki A5 i ważyć poniżej pół kilo. Taki sprzęt będzie kompromisowy pod względem parametrów obrazu, jednak zrekompensuje to wygodą w przypadku dojazdu do klienta.

Klasyczna lampa, LED czy laser?

Źródło światła to jeden z najistotniejszych elementów projektora, wpływający m.in. na jego cenę oraz żywotność. W przypadku projektorów można spotkać się trzema rodzajami, przy czym każdy z nich ma zalety i wady:

Aby ująć kwestię żywotności w namacalną perspektywę, można posłużyć się przykładem przeciętnej klasycznej lampy. Żywotność 3 500 godzin dla pełnej mocy świecenia oznacza prawie 5 lat użytkowania, jeśli codziennie projektor wyświetla obraz przez 2 godziny. Gdyby był to model laserowy o żywotności 30 000 godzin, przekładałoby się to na użytkowanie przez ponad 41 lat.

Reasumując:

  • laser będzie najlepszym wyborem, jeśli cena nie jest najistotniejszym kryterium wyboru lub jeśli długa, bezserwisowa obsługa jest priorytetem;
  • klasyczna lampa zapewni satysfakcjonujące parametry, szczególnie jeśli nie chcemy wydać dużo pieniędzy;
  • LED oferuje kompromis między laserem a klasyczną lampą, jednak najczęściej jest stosowany w projektorach mobilnych z małą jasnością.

Warto zauważyć, że źródło światła nie determinuje technologii projektora - np. projektor DLP może w zależności od modelu mieć każdy rodzaj lampy.

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Monitor graficzny BenQ PD2720U
17 czerwca 2019
BenQ wprowadza na polski rynek nowy monitor graficzny z serii Pro Designer – model PD2720U. Zaprojektowano go z myślą o pracy kreatywnej czyli...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto