A A A

Jawed Karim przeciwny ukryciu liczby kliknięć „łapki w dół"

19 listopada 2021, 13:00
Współzałożyciel You Tube'a potępia usuniecie licznika dezaprobaty wobec publikowanych treści i wieszczy upadek platformy.
Jawed Karim przeciwny ukryciu liczby kliknięć „łapki w dół

Nie ruszajcie licznika

Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu i (podobno) zadowalających wyników należąca do Google'a platforma wideo podjęła decyzję o ukryciu liczby kliknięć „łapki w dół".

„Dlaczego YouTube miałby wprowadzić tę powszechnie niechcianą zmianę? Jest powód, ale nie jest dobry i nie zostanie ujawniony publicznie" – pisze tajemniczo Jawed Karim, krytykując ostatnie posunięcia.

Według You Tube'a usunięcie licznika „łapek w dół" jest działaniem przeciwdziałającym nękaniu i promującym szacunek w interakcji między widzami a twórcami.

Wielu użytkowników ma inne zdanie na ten temat, argumentując, że wyrażenie niechęci daje społeczności możliwość manifestacji swoich preferencji, a także szybkiego rozpoznawania wprowadzających w błąd i spamerskich filmów promowanych przez własny mechanizm YouTube'a.

Karim podzielił się swoimi przemyśleniami w niezwykły sposób: edytując opis pierwszego filmu przesłanego na YouTube – banalnego klipu zatytułowanego „Ja w ZOO", w którym sam występuje. Pierwotnie zredagował opis filmu kilka dni temu, pisząc: „Kiedy każdy youtuber zgadza się, że usuwanie licznika niechęci jest głupim pomysłem, prawdopodobnie tak jest. Spróbuj ponownie, YouTube".

Późnej zmienił tekst, bardziej szczegółowo wyrażając potępienie: „Zdolność do łatwego i szybkiego rozpoznawania złych treści jest podstawową cechą platformy z materiałami generowanymi przez użytkowników" – pisze Karim.

„Dlaczego? Ponieważ nie wszystkie treści dostarczane przez użytkowników są dobre. Nie może tak być. W rzeczywistości większość z nich nie jest dobra. (...) Proces [weryfikacji na podstawie wskaźnika niechęci] działa i jest na to nazwa: mądrość tłumu. Proces zostaje przerwany, gdy platforma ingeruje w to. Wtedy platforma niezmiennie traci. Czy YouTube chce stać się miejscem, w którym wszystko jest przeciętne?" – pyta współtwórca serwisu.

 

Nie pierwszy raz

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym Jawed Karim używa historycznego wideo niczym bilbordu, aby wyrazić swoją opinię.

W 2013 roku, kiedy YouTube ogłosił, że użyje Google Plus w celu komentowania klipów, zmienił opis filmu, który brzmiał: „Dlaczego, do cholery potrzebuję konta Google+, aby komentować film?".

W najnowszym wpisie porównuje wideo, w którym Matt Koval, „twórca łącznikowy" YouTube, ogłosił usunięcie stosowania „łapek w dół" do nagrania amerykańskiego żołnierza Jeremiaha Dentona, który został schwytany podczas wojny w Wietnamie w 1966 roku.

Denton został przez swoich oprawców zmuszony do udzielenia wywiadu telewizyjnego, podczas którego mrugał alfabetem Morse'a, aby przeliterować słowo „tortury".

„Wypowiadane słowa nie pasowały do oczu" – podsumowuje obydwa zdarzenia Karim.

fot. YouTube


Sebastian Nanasik
Tagi: YouTube
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto