A A A

Jedno kliknięcie może zdziałać wiele

8 września 2009, 10:18
Jedno kliknięcie może zdziałać wiele

Teraz każdy posiadacz komputera będzie mógł zrobić coś pożytecznego na rzecz walki z chorobami nowotworowymi. I mimo, że brzmi to niewiarygodnie, to tak naprawdę wystarczy jedno kliknięcie.

Intel ogłosił dzisiaj inicjatywę Progress Thru Processors. Jej podstawą jest aplikacja do dobrowolnego udostępniania mocy obliczeniowej, działająca w środowisku serwisu Facebook. Za jej pomocą użytkownicy mogą zaofiarować niewykorzystaną moc swoich komputerów dla takich projektów badawczych jak Rosetta@home. Wykorzystują one dodatkowe zasoby do poszukiwania leków na raka i inne choroby, takie jak HIV i Alzheimer.

Aplikacja została zaprezentowana na razie w wersji beta. Dostępna jest dla wszystkich użytkowników serwisu Facebook pod adresem http://www.facebook.com/progressthruprocessors. Po uruchomieniu automatycznie przekazuje niewykorzystaną moc komputera do realizacji zadań, nad którymi pracują badacze. Program uaktywnia się tylko wówczas, gdy komputer nie wykorzystuje w pełni swojej wydajności. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie innych aplikacji na moc obliczeniową wzrasta, wówczas program wycofuje się i oczekuje bezczynnie na ponowne pojawienie się niewykorzystanych zasobów.

Aplikacja uruchamia się automatycznie jako proces działający w tle i nie ma wpływu na wydajność lub działanie innych zadań. Co ważne, komputery z aplikacją Progress Thru Processors nie muszą być włączone po skończonej pracy. Wystarczy, że są wykorzystywane w taki sposób, jak zawsze, a i tak wniosą swój wkład w przełomowe dla naszego życia badania.

Uczestnicy inicjatywy Progress Thru Processors mogą także przekazać nadmiarową moc swoich maszyn do alternatywnych programów badawczych: Climateprediction.net oraz  Africa@home. Organizacja Climateprediction.net działa na rzecz pogłębiania wiedzy o globalnych zmianach klimatycznych poprzez modelowanie klimatu i testowanie dokładności modeli. Africa@home koncentruje się na wyszukiwaniu optymalnych strategii walki z malarią poprzez badanie modeli symulacyjnych rozprzestrzeniania się choroby i potencjalnego wpływu nowych leków i szczepionek przeciwko malarii.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto