A A A

Jest już ostateczna wersja Androida 10

4 września 2019, 14:30
Google wypuściło ostateczną wersję swojego nowego systemu operacyjnego.
Jest już ostateczna wersja Androida 10

Od paru miesięcy trwały beta testy Androida Q, przemianowanego niedawno na Androida 10 (do tej pory nowe wersje systemu nawiązywały nazwą do słodyczy, tym razem jednak producent miał problem z wymyśleniem słodkości, której nazwa zaczyna się na literę Q). Google wreszcie zdecydował się udostępnić użytkownikom pełną wersję systemu. Na razie, co prawda, przeznaczoną wyłącznie dla smartfonów z linii Pixel, czyli autorskich konstrukcji producenta.

Co dalej? Wszystko pozostaje teraz w rękach pozostałych producentów, wspieranych przez autorów systemu podczas tworzenia aktualizacji dla poszczególnych urządzeń. Łatki najszybciej doczekał się dość niszowy Essential Phone - rok temu również został uaktualniony na równi z Pikselami. Inni partnerzy firmy przesiądą się na Androida 10 najpóźniej do końca roku.

Najważniejszą nowością jest długo oczekiwany tryb dark mode, który poprawi trwałość baterii w smartfonach z ekranem OLED. Na razie nie jest jeszcze wspierany przez wszystkie aplikacje, ale ich liczba ma z czasem wzrosnąć. Google poprawił też nawigację gestami - teraz przypomina znaną z iOS-a belkę, która zastąpiła fizyczny przycisk. Jest to jednak rozwiązanie opcjonalne. Poprawiono też system generowania powiadomień i zwiększono wpływ użytkownika na nadawane aplikacjom uprawnień.

Ciekawą zmianą, o której rzadziej mówiło się do tej pory, jest Project Mainline, czyli długo wyczekiwana modułowość. W przypadku aktualizacji smartfonów od zewnętrznych producentów użytkownicy muszą zwykle czekać, aż zostanie przeprowadzona certyfikacja. Nowa wersja systemu pozwoli Google'owi zaktualizować wybrane elementy systemu bez udziału operatora.

fot. Google

 

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
4 września 2019, 17:26
Witam! Fajnie! Aczkolwiek [url=https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/37470-instalacja-androida-10-zajmuje-nawet-kilka-godzin-na-wybranych-urzadzeniach.html]piszą[/url], że w niektórych przypadkach instalacja "Androida 10" potrafi zająć nawet kilka godzin :oczy: .
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto