A A A

Język C# na licencji open source

12 kwietnia 2021, 12:30
Microsoft zapowiedział poważną zmianę dotyczącą języka C#.
Język C# na licencji open source

Nowe życie?

Microsoft ogłosił właśnie, że świętujący w zeszłym roku 20-lecie istnienia język programowania C# przechodzi od teraz w licencję open source. Zmiana ta oznacza przede wszystkim, że społeczność będzie mogła pracować nad rozwojem kolejnych generacji języka. Obecnie opracowywany jest C# 7. Każdy zainteresowany przyłączeniem się do projektu, będzie mógł skorzystać z repozytorium w serwisie GitHub. Projekt ma być rozwijany w ramach inicjatywy .NET platform.

 

Dla ludzi

Firma obecnie przechowuje dane C# w trzech osobnych repozytoriach. Pierwsze z nich to csharplang, który zawiera dane dotyczące ogólnego projektu. Roslyn z kolei dotyczy kompilatorów, a csharpstandard to zbiór opisów dotyczących konkretnych funkcji i rozwoju języka.

Warto wspomnieć, że C# nie jest pierwszym językiem programowania, który przechodzi taką zmianę. Odwiedzając GitHuba można też sprawdzić, jak rozwijają się PHP i Java. Wygląda zatem na to, że już wkrótce będzie to powszechny standard rozwoju kolejnych narzędzi dla programistów. Pierwszą generacją C#, która trafi do domeny open source, będzie wersja 6.

Fot. .NET Core


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto