A A A

Kabel wykradający dane

3 września 2021, 14:30
Pojawiła się nowa wersja przewodu Lightning pozwalającego przejmować z urządzeń Apple'a informacje takie jak loginy i hasła.
Kabel wykradający dane

Tylko własne przewody

W 2019 roku specjalista ds. bezpieczeństwa przedstawiający się jako MG zaprezentował tzw. przewód OMG – kabel połączeniowy wyglądający i działający jak zwykły kabel Lightning (z końcówką USB typu C lub A) używany przez właścicieli komputerów Mac oraz iPhone'ów. Model opracowany przez MG mógł być jednak wykorzystany do włamania się do urządzeń Apple'a.

Przewody tego typu są sprzedawane przez firmę Hak5 i służą do wykonywania testów penetracyjnych w celu odnalezienia luk w zabezpieczeniach.

Jak się okazuje, powstała już nowa wersja przewodu OMG. Wbudowany weń układ elektroniczny jest w stanie przejmować dane wprowadzane do komputera Mac, iPada albo iPhone'a. Chip umieszczony w przewodzie odczytuje dane wprowadzane przez użytkownika na klawiaturze i potrafi przesłać je na zewnątrz – na przykład osobie chcącej poznać cudze dane logowania. Układ tworzy bowiem hotspot WLAN, pozwalający komunikować się na odległość ponad kilometra (w opisie przewodu OMG mówi się o dystansie rzędu jednej mili).

Konstruktor kabla mówi, że obecna wersja przewodu obsługuje funkcję geolokalizacji – przechwytywanie danych można teraz zdalne uaktywniać lub zatrzymywać.

Będąc świadomym istnienia urządzeń takich jak szpiegujący kabel warto pomyśleć, czy należy używać cudzych przewodów Lightning.

fot. MG, Twitter


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto