A A A

Kalifornia zakaże stosowania systemów rozpoznawania twarzy

12 września 2019, 13:50
W Kalifornii wykonano właśnie ważny krok w kierunku uniemożliwienia policji korzystania z systemów rozpoznawania twarzy za pomocą kamer.
Kalifornia zakaże stosowania systemów rozpoznawania twarzy

Stan Kalifornia od pewnego czasu jest miejscem walki o zakazanie policji używania funkcji rozpoznawania twarzy z wykorzystaniem kamer. Zwolennicy tego zakazu są już o krok bliżej celu. CNet informuje, że wczoraj (11.09) kalifornijski senat przegłosował projekt ustawy, która zabrania policji używania takich technologii na okres trzech lat. Podobnie postąpiono w San Francisco.

Czasowe zawieszenie stosowania technologii nie jest przypadkowe, bo przeciwnicy systemów rozpoznawania twarzy nie argumentują swojego sprzeciwu wyłącznie kwestiami prywatności, choć i te są bardzo istotne. - Nie ma miejsca dla kamer policyjnych skanujących twarze na naszych ulicach, gdzie mogą być wykorzystywane do nadzoru osób zajmujących się swoimi prywatnymi sprawami - wyjaśnia Matt Cagle, prawnik z American Civil Liberties Union. Protestujący jednak wskazują też na zawodność tej technologii, która na obecnym etapie zaawansowania prowadzić może do błędnych identyfikacji, a tym samym zwiększać liczbę nieuzasadnionych zatrzymań.

Wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy za pośrednictwem kamer nie została jeszcze w Kalifornii wprowadzona, a uchwała senatu dodatkowo odroczy ją w czasie. O ile oczywiście zostaną wykonane ostatnie dwa kroki: przegłosowanie ustawy przez Zgromadzenie Stanowe i podpisanie jej przez gubernatora.

fot. Mike McKenzie, Flickr


Krzysztof Kempski
Tagi: prawo, kamery
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Co planują twórcy Snapchata?
18 września 2019
Komunikator stracił wielu użytkowników po tym, jak Facebook skopiował funkcje Snapchata do swojej aplikacji. Twórcy narzędzia nie poddali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto