A A A

Kalifornia zakaże stosowania systemów rozpoznawania twarzy

12 września 2019, 13:50
W Kalifornii wykonano właśnie ważny krok w kierunku uniemożliwienia policji korzystania z systemów rozpoznawania twarzy za pomocą kamer.
Kalifornia zakaże stosowania systemów rozpoznawania twarzy

Stan Kalifornia od pewnego czasu jest miejscem walki o zakazanie policji używania funkcji rozpoznawania twarzy z wykorzystaniem kamer. Zwolennicy tego zakazu są już o krok bliżej celu. CNet informuje, że wczoraj (11.09) kalifornijski senat przegłosował projekt ustawy, która zabrania policji używania takich technologii na okres trzech lat. Podobnie postąpiono w San Francisco.

Czasowe zawieszenie stosowania technologii nie jest przypadkowe, bo przeciwnicy systemów rozpoznawania twarzy nie argumentują swojego sprzeciwu wyłącznie kwestiami prywatności, choć i te są bardzo istotne. - Nie ma miejsca dla kamer policyjnych skanujących twarze na naszych ulicach, gdzie mogą być wykorzystywane do nadzoru osób zajmujących się swoimi prywatnymi sprawami - wyjaśnia Matt Cagle, prawnik z American Civil Liberties Union. Protestujący jednak wskazują też na zawodność tej technologii, która na obecnym etapie zaawansowania prowadzić może do błędnych identyfikacji, a tym samym zwiększać liczbę nieuzasadnionych zatrzymań.

Wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy za pośrednictwem kamer nie została jeszcze w Kalifornii wprowadzona, a uchwała senatu dodatkowo odroczy ją w czasie. O ile oczywiście zostaną wykonane ostatnie dwa kroki: przegłosowanie ustawy przez Zgromadzenie Stanowe i podpisanie jej przez gubernatora.

fot. Mike McKenzie, Flickr


Krzysztof Kempski
Tagi: prawo, kamery
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto