A A A

Kamerki internetowe... najlepiej zakleić.

20 marca 2019, 13:30
Choć może wydawać się to śmieszne, eksperci przekonują, że nawet teoretycznie wyłączona kamerka może stanowić dla nas zagrożenie.
Kamerki internetowe... najlepiej zakleić.

Kamery internetowe towarzyszą nam od połowy lat 90, służą do wideo rozmów, czatów i innych form komunikacji. Jednak mogą również służyć np.: do śledzenia naszych poczynań, obserwowania zachowań. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć dostęp do takich kamer, bo podglądanie kogoś przez kamerę w laptopie jest możliwe i niestety stosunkowo łatwe.

Oprogramowanie antywirusowe w większości przypadków zapewnia ochronę takich urządzeń. Warto też, aby użytkownik dostęp do kamer udostępniał tylko tym aplikacjom, które uważa za zaufane i których naprawdę potrzebuje (to tyczy się również kamer w smartfonach) - mówi Wszebor Kowalski, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken

Dlaczego zasłaniamy kamerki? Wiele osób, robi to „na wszelki wypadek", a skoro robi to też na swoim sprzęcie sam Mark Zuckenberg, to może jednak coś w tym jest?

Cywilizacja ma swoje zalety i wady, coraz więcej domowych urządzeń podłączonych jest do Internetu - dzięki temu można je obsługiwać zdalnie i na przykład podczas naszej nieobecności w mieszkaniu zobaczyć na żywo, co się w nim dzieje. Jednak podobna kamerka Nest (marka należąca do Google), która padła łupem hakera, zaczęła nie tylko „pomagać" człowiekowi, ale także informować domowników o ataku rakietowym na ich miasto i kazała żegnać się z życiem. Tak więc trzeba uważać, zabezpieczać sprzęt, bo jak widać nowoczesne technologie potrafią mieć także swoje mroczne strony - mówi przedstawiciel Bitdefender .

Przewiduje się, że do 2020 roku na świecie będzie funkcjonowało niemal 26 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu - wynika z prognozy firmy badawczej Gartner. Pamiętajmy, że Internet rzeczy to nie tylko gigantyczne ułatwienia w naszym codziennym życiu, ale również kolejne źródło zagrożeń.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
20 marca 2019, 15:28
Nie, nie jest to jedyne wyjście. Są od tego specjalne ruchome osłony, można też kamerkę wyłączyć z pozycji biosa lub nawet fizycznie z płyty głównej.
avatar
~Anonim
20 marca 2019, 14:30
Witam! W przypadku stacjonarnych komputerów można najzwyczajniej w świecie odłączyć kamerkę od portu USB i po problemie.  W przypadku laptopów i tabletów sprawa jest gorsza i rzeczywiście - jedyne wyjście, to zakleić :oczy: .
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto