A A A

Karty RTX sprawdzą się świetnie w... łamaniu haseł

19 października 2020, 13:30
Nowe karty Nvidii mogą być dobrym narzędziem dla hakerów.
Karty RTX sprawdzą się świetnie w... łamaniu haseł

Kwestia zabezpieczeń

Choć nowe GPU Nvidii zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o uzyskaniu bardzo wysokiej wydajności w grach, okazuje się, że równie dobrze sprawdzą się w łamaniu haseł dostępu.

Premiera kart zbiegła się z wydaniem wersji 20.09 aplikacji Passcovery Suite. Nowa edycja oprogramowania pozwala wykorzystać akcelerację sprzętową do łamania haseł. Funkcja ta jest zgodna ze wszystkimi kartami z serii 3000. Jak pokazują testy (na razie tylko wewnętrzne, przeprowadzone przez producenta programu), wykorzystanie mocy obliczeniowej nowych kart znacząco usprawnia łamanie haseł metodą brute force.

 

Coraz więcej kombinacji

Metoda taka polega na testowaniu każdej możliwej kombinacji znaków i jest dość czasochłonna. Odpowiednio silne hasło wciąż będzie oczywiście trudne do złamania. Tym niemniej nowa wersja Passcovery Suite wsparta modelem RTX 3090 i tak jest w stanie przetestować blisko 3,5 miliarda kombinacji w sekundę. To aż siedmiokrotnie więcej, niż w przypadku układu GTX 1060. Do tego udało się uzyskać przyspieszenie wyszukiwania haseł o 30%.

 

Przełom?

Niekoniecznie. Co prawda wykorzystanie akceleracji mocno przyspiesza łamanie haseł, ale póki co mowa o próbie przeprowadzonej na plikach lokalnych. Raczej wątpliwe, by nagle każdy posiadacz nowych GPU Nvidii mógł już jutro z łatwością wykraść nasze dane. Kluczem do bezpieczeństwa wciąż jest przede wszystkim zdrowy rozsądek i użycie mechanizmu uwierzytelniania dwustopniowego tam, gdzie tylko da się go zastosować.

fot. Nvidia


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościHuawei znika z Wielkiej Brytanii
1 grudnia 2020
Od 2023 roku w brytyjskim operatorom nie będzie wolno używać sprzętu chińskiego koncernu w kluczowych częściach sieci.

Predator Thronos Air już w Europie
30 listopada 2020
Pierwsze egzemplarze ekskluzywnego fotela dla graczy dotarły na stary kontynent. Mało kto go kupi, ale specyfikacja robi wrażenie.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto