A A A

Kary za nielicencjonowane oprogramowanie mogą być bardzo wysokie

30 czerwca 2016, 10:30
Dwie polskie firmy zapłaciły ponad 650 tys. zł za to, że korzystały z oprogramowania bez licencji - to dane wyłącznie z pierwszego kwartału tego roku. Co będzie dalej?
Kary za nielicencjonowane oprogramowanie mogą być bardzo wysokie

Obie firmy działają w szeroko rozumianej branży projektowej. Firma z województwa śląskiego w branży geodezyjnej, druga - z województwa zachodniopomorskiego - w branży projektowo-produkcyjnej. Wartość wykorzystywanego przez nie nielicencjonowanego oprogramowania wyniosła odpowiednio 300 i 350 tys. zł.

"Te dwa przypadki to efekt jedynie niewielkiej część działań w ramach programu BSA w Polsce. Choć jego celem nie jest ustanawianie kolejnych rekordów, a po prostu skuteczna ochrona praw członków BSA i obniżanie skali korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania przez firmy w Polsce, to jednak spodziewamy się dalszych odszkodowań biorąc pod uwagę, że BSA odnotowało znaczny wzrost liczby zgłoszeń przypadków piractwa" - komentuje Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA | The Software Alliance w Polsce.

W rezultacie kampanii przeprowadzonej w marcu i kwietniu tego roku na portalu społecznościowym Facebook, do BSA trafiło ponad 400 tego rodzaju zgłoszeń.

"W porównaniu do 2014, ogólna liczba zgłoszeń dotyczących pirackiego oprogramowania wzrosła w 2015 roku o blisko 190 proc. Z punktu widzenia BSA nie tylko rosnąca liczba zgłoszeń jest istotna - jeszcze ważniejsze jest to, że wzrasta ich jakość. Przez wzrost jakości należy rozumieć zauważalną wiarygodność przekazanych informacji. Zwraca uwagę także to, że BSA odnotowuje coraz więcej wiarygodnych zgłoszeń dotyczących większych firm. Niezależnie od powyższego, BSA będzie kontynuować działania edukacyjne w Polsce, gdyż z punktu widzenia członków BSA, prewencja jest równie ważna, jak ochrona praw producentów oprogramowania na drodze prawnej" - dodaje Witucki.

Działania edukacyjne BSA są konieczne z uwagi na fakt, że - jak wynika z najnowszego badania oprogramowania komputerowego na świecie, BSA Global Software Survey 20161 - pomimo spadku skali korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania w Polsce o trzy punkty procentowe w porównaniu do lat poprzednich, wynik 48 proc. to nadal znacznie powyżej średniej w UE (29 proc.) czy średniej światowej (39 proc.). Szacowana w ramach badania wartość rynkowa nielegalnego oprogramowania używanego w Polsce w 2015 roku wyniosła 447 mln USD.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL

 


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
30 czerwca 2016, 10:44
A ja czekam na kary dla sprzedawców oprogramowania, za wciskanie ich na siłę do komputerów (np. laptopów), utrudnianie odsprzedaży lub zmiany systemu sprzedanego jako OEM. Do tego przydałyby się odszkodowania za dziury w oprogramowaniu pomagające przestępcom (również tym rządowym) w opanowaniu naszych PC, nielegalne szpiegowanie itd. Dlaczego ten kij ma tylko jeden koniec?
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto