A A A

Kaspersky Lab: Kłamiemy w portalach społecznościowych

18 stycznia 2017, 13:10
Dla wielu osób nie będzie to niespodzianką, ale jedna osoba na dziesięć byłaby skłonna nagiąć prawdę na portalach społecznościowych, aby więcej osób polubiło jej posty - wynika z badań Kaspersky Lab.
Kaspersky Lab: Kłamiemy w portalach społecznościowych

Z badania wynika również, że podczas takiego polowania na lajki mężczyźni są bardziej niż kobiety skłonni, aby zbytnio się odsłaniać. Jeden mężczyzna na dziesięciu (9 proc.) opublikowałby zdjęcie, na którym jest nagi (tak samo postąpiłoby tylko 5 proc. kobiet), a 13 proc. mężczyzn publikuje zdjęcia swoich znajomych, którzy są na nich skąpo ubrani.

Aby przyciągnąć uwagę i zapewnić sobie dużą liczbę polubień, mniej więcej jedna osoba na dziesięć (12 proc.) udaje, że jest gdzieś lub robi coś, co nie do końca jest zgodne z rzeczywistością. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 14 proc., co świadczy o tym, że wielu z nich woli za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę na portalach społecznościowych niż przedstawić realistyczny obraz swojego życia.

Badanie pokazuje, że mężczyźni przejmują się tym, ile polubień dostają na portalach społecznościowych, a w pogoni za coraz większą liczbą kciuków skierowanych w górę są bardziej skłonni niż kobiety ujawnić coś, co jest poufne lub może wprawić w zakłopotanie ich współpracowników, znajomych czy pracodawców. I tak, odsetek mężczyzn, którzy przyznali, że ujawniliby poufne informacje o swoim współpracowniku, wynosił 14 proc., podczas gdy w przypadku kobiet - 7 proc.. Ponadto 13 proc. mężczyzn jest skłonnych opublikować poufne informacje o swoim pracodawcy, a 12 proc. ujawniłoby coś krępującego o swoim znajomym. Dla porównania wśród kobiet odsetek ten wynosił 6 proc..

Mężczyźni martwią się również, gdy nie dostają tylu polubień, na ile liczą - 24 proc. obawia się, że jeśli niewiele osób doceni ich posty, znajomi pomyślą, że nie cieszą się oni dużą popularnością społeczną. W przypadku kobiet takie obawy ma 17 proc.. 29 proc. mężczyzn przyznało również, że czuje przygnębienie, jeśli ich posty nie zostają polubione przez ważną dla nich osobę.

Polując na polubienia, mężczyźni zwykle posuwają się dalej niż kobiety, publikując coś, co stawia ich samych oraz ich znajomych w niekorzystnym świetle. Według Dr Astrid Carolus, psychologa mediów na Uniwersytecie w Würzburgu, zgadza się to z założeniem, że mężczyźni w mniejszym stopniu dbają o harmonię społeczną, bardziej natomiast są skłonni podejmować ryzyko. Potwierdzają to wyniki badania - 15 proc. mężczyzn przyznało, że opublikowałoby zdjęcie znajomych pod wpływem alkoholu, podczas gdy to samo zrobiłoby tylko 8 proc. kobiet, 12 proc. mężczyzn zamieściłoby swoje zdjęcie w skąpym ubraniu, a 9 proc. zrobiłoby to, nawet jeśli na zdjęciu byliby nadzy. Dla porównania, odsetek kobiet gotowych na takie odsłonięcie się wynosił tylko 5 proc..

Jewgienij Czereszniew, dyrektor działu odpowiedzialnego za media społecznościowe, Kaspersky Lab, zgadza się z tym, przestrzegając jednocześnie, że takie ryzykowne zachowania na portalach społecznościowych mogą narazić ludzi na zagrożenia: "W pogoni za aprobatą społeczną ludzie przestali rozgraniczać między tym, czym można się publicznie podzielić, a tym, co lepiej zachować dla siebie. Należy chronić zarówno siebie, jak i prywatność innych. Z przeprowadzonego badania wynika, że 58 proc. osób czuje zakłopotanie i smutek, gdy znajomi publikują ich zdjęcia, których nie chcieliby upubliczniać. Widać, że istnieje konieczność budowania świadomości i obycia w kontekście informacji upublicznianych na portalach społecznościowych" - powiedział.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
19 stycznia 2017, 02:27
Tak w ogóle: [quote]Jeden mężczyzna na dziesięciu (9 proc.)[/quote] To jest nieco ponad jeden na 11. To dość spora różnica. [quote]mniej więcej jedna osoba na dziesięć (12 proc.)[/quote] A to natomiast jest mniej więcej jedna osoba na dziewięć, a w sumie to nawet bliżej temu do ósemki, niż dziewiątki. Ja rozumiem, że te pseudo artykuły w większości przypadków nie są zbyt merytoryczne i pudelek oferuje już lepsze wpisy, ale chociaż może warto by było sprawdzić to co się pisze, tym bardziej, że IT z matematyką ma jednak trochę wspólnego.
avatar
~Anonim
18 stycznia 2017, 14:59
Wydaje mi się Dawidzie, że przeczytałeś tytuł newsa i na tym zakończyłeś lekturę. Tytuł mówi co innego, artykuł o czym innym prawi i poparty jest dla mnie zupełnie niewiarygodnymi danymi. Nikt w badaniu nie uwzględnił przynajmniej wieku ankietowanych, a jak wiemy, od tego czynnika w tym przypadku wiele zależy.
koneton
koneton
18 stycznia 2017, 14:50
Dla mnie jest niespodzianką, że tylko jedna na 10. Ja bym sam obstawiał 9 na 10. Zwróćcie uwagę, że mowa tu o "naginaniu" prawdy, a nie kłamstwie wprost. Może to polegać nawet na przemilczeniu pewnych rzeczy. Zasadniczo, umiejętność takiego przedstawienia sytuacji jest cechą ludzi inteligentnych.
avatar
~Anonim
18 stycznia 2017, 14:06
Jeśli mamy kłamać (w portalach społecznościowych/na forach), to lepiej w ogóle... Siedzieć cicho i nic nie mówić. Milczenie lepsze od kłamstwa. A jak ktoś lubi sobie pokłamać, to niech idzie do teleturnieju "Kłamczuch" prowadzonego przez Krzysztofa I :P .
ptrick
ptrick
18 stycznia 2017, 14:01
Może akurat nie mają wyboru? Są sytuacje, o których nie trzeba informować innych lub nie wszyscy muszą znać prawdę. Ponadto w obecnych czasach mało kto zwraca uwagę na grzechy, zresztą wystarczy że się wyspowiadasz i nic się nie stało.
avatar
~Anonim
18 stycznia 2017, 13:49
Witam! Myślę, że nie tylko na portalach społecznościowych możemy się spotkać z plagą kłamstwa :oczy: . Na forach internetowych także. Pytanie tylko, w czym takie osoby, które piszą nieprawdę są lepsze? Przecież KŁAMSTWO = GRZECH. A na pewno sporo osób z tych portali społecznościowych jest osobami wierzącymi.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto