A A A

Kielecka policja zatrzymała osobę przerabiającą konsole

3 września 2013, 14:12
Kielecka policja zatrzymała osobę przerabiającą konsole

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zatrzymali 26-latka, który nielegalnie przerabiał konsole do gier.

Po jego ingerencji w urządzenia, zabezpieczenia w konsoli były łamane, co umożliwiało odtwarzanie nieoryginalnych kopi gier. W siedzibie prowadzonej przez niego firmy w Kielcach, policjanci zabezpieczyli trzy konsole do gier, laptopa z nielegalnym oprogramowaniem, 15 układów scalonych do łamania zabezpieczeń producenta oraz jednostkę centralną komputera z aplikacjami służącymi do wgrywania nielegalnego oprogramowania do konsoli. Zatrzymanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

- Piractwo komputerowe przyjmuje różne formy, warto jednak pamiętać, że każda z nich jest szkodliwa. Zabezpieczenia w konsolach do gier nie są umieszczane bez powodu. Ogromne straty spowodowane dystrybucją pirackich kopii hamują rozwój tego rynku, więc producenci są zmuszeni sięgać po rozwiązania, które pozwolą go utrzymać. Działalność polegająca na usuwaniu zabezpieczeń z urządzeń jest wysoce naganna, podobnie jak korzystanie z pirackich kopii. Jej „beneficjenci” nigdy też nie mogą być pewni, że za tymi działaniami nie kryje się chęć przejęcia kontroli nad urządzeniem czy kontami użytkownika. Oprogramowanie i gry pochodzące z nieautoryzowanych źródeł bardzo często zawierają dodatkowe, szkodliwe aplikacje. W ostatecznym rozrachunku i tak wszyscy tracą, a rynek rozrywki elektronicznej rozwija się wolniej - komentuje Krzysztof Janiszewski, eksperta ds. ochrony własności intelektualnej.

Źródło zdjęć oraz tekstu: KMP w Kielcach


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
4 września 2013, 15:18
Prawo na to pozwala. Problem polega na tym, że Policja (sponsorowana przez prywatne firmy) może mieć inne zdanie w tym temacie. Niestety Sądy też nie zawsze znają się na rzeczy. Przykład wytłumaczenia: http://forumprawne.org/prawo-autorskie/107805-obchodzenie-zabezpieczen-na-plytach-dvd.html http://e-prawnik.pl/narzedzia/grupy-dyskusyjne/rawa-autorskie-obchodzenie-zabezpieczen_1184789955_514073.html
avatar
Optimus_Prime
4 września 2013, 15:06
koneton napisał(a): Tekst powstał na podstawie materiału Policji, więc trudno oczekiwać, że napiszą o tym, że człowiek przerabiał konsolę by umożliwić ustawowe prawo do korzystania z backupu gry. Założyłem konto po to aby napisać w tym temacie Temat ciekawy odnośnie backupów. Przyjmijmy że posiadam konsolę XBOX360 i 20 oryginalnych gier na płytach. Moje dzieciaki bardzo szybko rysują płyty = brak możliwości dalszego używania. Czy jeżeli w takiej konsoli ktoś mi zrobi RGH (taka modyfikacja co pozwala na uruchamianie gier z dysku twardego) i skopiuję zawartość z płyty oryginalnej na konsolę to oznacza że to jest piractwo ? Obiło mi się o uszy że PL prawo pozawala na wykonanie 1 kopii nośnika jeżeli zakupiliśmy licencję i będziemy tego używali we własnym użytku. Najprościej mówiąc oryginalna płyta leci do szafki a kopia niech działa w konsoli. Jak dzieciaki porysują to nie będzie szkoda. Może ktoś rzeczowo odpowiedzieć na to pytanie ? ;)
koneton
koneton
4 września 2013, 08:27
Tekst powstał na podstawie materiału Policji, więc trudno oczekiwać, że napiszą o tym, że człowiek przerabiał konsolę by umożliwić ustawowe prawo do korzystania z backupu gry.
geekboy68k
geekboy68k
4 września 2013, 02:07
Trzeba przyznać, że działania Policji budzą wątpliwości. Rzeczywiście, zabezpieczenia w konsoli zostały wprowadzone w określonym celu - ale z drugiej strony to mój sprzęt i producentowi nic do tego co z nim robię, przecież nie wziąłem go w dzierżawę, tylko zakupiłem na własność. Złamanie ograniczeń narzuconych przez twórców służy nie tylko do uruchamiania tzw. kopii zapasowych, ale do ogólnego rozszerzenia funkcjonalności sprzętu - na dobrą sprawę wszystkim można popełnić przestępstwo, więc argumentacja przytoczona w artykule jest po prostu głupia, a jej autor kierował się bardziej prawidłem dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf, niżeli zdrowym rozsądkiem.
avatar
kjking
4 września 2013, 01:26
CÓŻ ZA JEDNOSTRONNY ARTYKUŁ. Jeżeli kupie sobie spodnie i zechce sobie w nich zrobić dziurę to też trafię do więzienia na 5 LAT ZA SZKODLIWE ICH noszenie? A przedstawiając sprawy jak widzie je pan : Krzysztof Janiszewski, eksperta ds. ochrony . To każdy facet jest domyślnym GWAŁCICIELEM - przecież narzędzie ZBRODNI, każdy z nasz nosi w ZAWSZE ze sobą w majtkach. Nie macie wrażenia, że jak coś KUPUJE to jest to MOJE? Czyli PRAWA posiadają TYLKO KORPORACJE i TYLKO one. My nawet kupując na własność konsolę NIE MAMY PRAWA jej używać tak jak chcemy? CZY TO SPRAWIEDLIWE? POZDRAWIAM
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto