A A A

Kłopoty z Pegasusem mają nawet w Izraelu

22 stycznia 2022, 07:20
W Izraelu prokurator generalny zbada nielegalne użycie szpiegowskiego oprogramowania.
Kłopoty z Pegasusem mają nawet w Izraelu

Izraelski prokurator wziął się za Pegasusa

Dwudziestego stycznia prokurator generalny Izraela Avichai Mandelblit poinformował, że wszczyna dochodzenie w sprawie używania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus przez izraelską policję. Serwis Calcalist twierdzi, że funkcjonariusze inwigilowali obywateli Izraela bez wymaganej zgody sądu i kontroli zdobytych danych.

Według Calcalista policja nielegalnie pozyskiwała informacje ze smartfonów izraelskich urzędników rządowych i samorządowych, a także liderów protestów przeciw byłemu premierowi Benjaminowi Netanjahu. Co prawda prokurator Mandelblit powiedział, że nie znalazł dowodów potwierdzających rewelacje serwisu Calcalist, ale stwierdził również, że w tej sprawie jest nadal wiele wątpliwości. Mandelblit powoła w związku z tym specjalną komisję do ich wyjaśnienia.

 

Czym jest Pegasus?

Pegasus to program szpiegowski opracowany przez izraelską firmę NSO Group. Za jego pomocą można zdalnie wykradać informacje z urządzeń mobilnych. Oprogramowanie skopiuje ze smartfonu dowolne dane w tym treść wiadomości, kontakty, dane urządzenia, informacje o użytkowniku, przechwyci treść rozmów i obraz z kamery. Pozyskane zasoby są dostarczane na serwer osoby lub instytucji kontrolującej aplikację.

fot. Pixabay


Piotr Bogucki
Tagi: Pegasus
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto