A A A

Kody z GitHuba zachowane na filmie analogowym

30 lipca 2020, 14:30
Skarby z repozytorium są bezpieczne. Wybrany nośnik pamięci przetrwa nawet do 1000 lat.
Kody z GitHuba zachowane na filmie analogowym

Historia rozwoju technologii na kliszy

Repozytorium kodów open source na GitHubie ma rozmiar 21 TB. Unikatowe dane zostały zarchiwizowane na specjalnym filmie analogowym. Teoretycznie ma on przetrwać nawet 1000 lat.

Zachowanie historycznych dowodów działania m.in. Facebooka czy Netflixa ma służyć następnym pokoleniom – do badań, odtwórstwa lub do celów historycznych. Otwarte kody źródłowe repozytoriów GitHub pomyślnie zdeponowano w GitHub Arctic Code Vault.

 

Zimne archiwum

GitHub Arctic Code Vault to repozytorium danych znajdujące się w zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego na archipelagu Svalbard. Przechowywane jest na głębokości 250 m w wiecznej zmarzlinie góry arktycznej.

Pierwsza operacja GitHuba przeprowadzona była 2 lutego 2020 r. Wtedy przechwycił on dane z każdego aktywnego repozytorium publicznego. Akcję powtórzono w lipcu. Przerwa w digitalizacji wynikała z pandemii.

Archiwum przechowuje 6000 swoich najważniejszych repozytoriów, dzięki czemu rejestruje proces rozwoju technologii i oprogramowania. Kolekcja ta zawiera m.in: kod źródłowy dla systemów Linux i Android; języki programowania Python, Ruby i Rust; platformy internetowe Node, V8, React i Angular; kryptowaluty Bitcoin i Ethereum; narzędzia AI TensorFlow i FastAI.

Informacje te postanowiono zarchiwizować w trwałej formie. Film wybrano dlatego, że dyski twarde się psują, czasem też wynalazca celowo usuwa repozytorium. Sytuacja taka wystąpiła niedawno, gdy twórca biblioteki JavaScript postanowił ją usunąć. W efekcie zepsuło się oparte na niej oprogramowanie.

 

Wszechobecny open source

Thomas Dohmke, wiceprezes ds. projektów specjalnych w GitHubie, mówi: „W ciągu ostatnich 20 lat oprogramowanie open source radykalnie zmieniło nasze życie". Ma na myśli np. aplikacje do wyszukiwania statusu lotu lub rezerwacji samochodu. Także kod wykorzystany do zrobienia pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury jest oparty na oprogramowaniu open source. Skorzystała z niego Katie Bouman i jej zespół pracujący nad teleskopem Event Horizon Telescope.

„Niedługo nie będzie żadnego większego wynalazku, który nie będzie opierał się na oprogramowaniu typu open source. Około 90% całego oprogramowania jest od niego zależne" – wyjaśnia Dohmke. „Nikt nie chce na nowo odkrywać koła. Programiści pobierają dane i całe biblioteki z GitHuba".

 

Kody cyfrowe na filmie analogowym

Z powodu globalnej pandemii oryginalna archiwizacja z GitHuba nie mogła zostać przesłana do Arctic Global Archive. Zamiast tego Github podjął współpracę z firmą Piql, by zapisać 21 TB danych repozytorium na 186 bębnach piqlFilm.

Według firmy folia jest światłoczułym, stabilnym chemicznie i bezpiecznym medium o sprawdzonej trwałości nawet setek lat. Nie można go zmieniać, a po zapisaniu danych nie można ich edytować. Dane są przechowywane w trybie offline i nie ulegną awarii w przypadku braku prądu lub narażenia na impulsy elektromagnetyczne.

Całe biblioteki zostały pomyślnie zdeponowane w archiwum 8 lipca br.

fot. publicdomainpictures


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto