A A A

Kolejne zagrożenie w Google Play!

22 września 2015, 13:30
Sklep Google Play znów ze złośliwym oprogramowaniem! Firma Check Point Software Technologies wykryła za pomocą narzędzia Mobile Threat Prevention program typu malware w grze BrainTest.
Kolejne zagrożenie w Google Play!

Aplikacja była opublikowana na Google Play dwukrotnie. Każda instancja miała od 100 000 do 500 000 pobrań według statystyk Google Play, zarażając w ten sposób od 200 000 do 1 miliona urządzeń. Check Point skontaktowało się z Google 10. września 2015, w wyniku czego aplikacja została usunięta ze sklepu 15. września 2015.

Oprogramowanie zostało pierwszy raz wykryte na smartfonie Nexus 5 i, pomimo że użytkownik próbował usunąć aplikację, pojawiła się ona ponownie na urządzeniu niedługo później. Nasza analiza tego złośliwego oprogramowania wskazuje na to, że korzysta ono z wielu zaawansowanych technik w celu uniknięcia wykrycia przez Google Play oraz pozostania na zainstalowanych urządzeniach. Gdy tylko wykryto podejrzaną aplikację na urządzeniu, oprogramowanie Mobile Threat Prevention dostosowało strategie bezpieczeństwa w panelu zarządzania mobilnymi urządzeniami (MobileIron) zdalnie konfigurując zarażone urządzenia tak, aby nie miały one dostępu do służbowych danych.

Pomimo, że aplikacja jest w stanie wykonywać wiele czynności zlecanych przez cyberprzestępców, zespół ds. bezpieczeństwa firmy Check Point zaobserwował, że instaluje ona dodatkowe aplikacje na zainfekowanych urządzeniach. Co gorsza, złośliwe oprogramowanie instaluje rootkita, który pozwala na pobranie i uruchomienie dowolnego kodu na urządzeniu. Przykładowo może być to wykorzystane do wyświetlania niechcianych, irytujących reklam na urządzeniu albo pobrania programu, który przechwytuje loginy i hasła.

Po pierwszym wykryciu BrainTest, Google usunęło aplikację z Google Play. W ciągu kilku dni, zespół badaczy firmy Check Point wykrył kolejne wystąpienie pod inną nazwą pakietu, ale wykorzystujące ten sam kod. Autorzy złośliwego oprogramowania wykorzystali obfuskację (zaciemnienie kodu) w celu wrzucenia nowej wersji złośliwego oprogramowania na Google Play.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto