A A A

Kolejny milion w Internet Archive

9 lutego 2021, 08:20
Katalog współczesnych książek w serwisie Internet Archive liczy już 2 miliony pozycji.
Kolejny milion w Internet Archive

Tysiące każdego dnia

Działająca w serwisie Internet Archive darmowa wypożyczalnia zdigitalizowanych książek pochwaliła się ostatnim osiągnięciem. W składającym się z ponad 28 milionów tekstów zbiorze liczba współczesnych tytułów przekroczyła dwa miliony.

 

Kto przekroczył próg?

Zgromadzona kolekcja powstała dzięki zakupom książek papierowych, e-booków i darowiznom osób prywatnych oraz instytucji. Zbiory obejmują teksty w kilkuset językach – w tym 1432 tytuły polskie (zarówno dzieła rodzimych autorów, jak i przekłady na język polski).

Ponieważ Internet Archive codziennie digitalizuje około 3500 tytułów (i robi tio w 18 centrach danych), nie sposób z całą pewnością ustalić, który spośród nich był tym dwumilionowym. Archiwiści wybrali jednak pozycję, którą można uznać za reprezentatywną dla chwili przekroczenia progu: 31 grudnia 2020 roku zbiory powiększyły się o „The Dictionary of Costume" autorstwa Ruth Turner Wilcox. Książka została po raz pierwszy wydana w 1969 roku; była wznawiana w latach 90., ale obecnie nie jest już ani drukowana, ani często spotykana w bibliotekach.

 

Nie tylko druk

Poza tekstami serwis Internet Archive zawiera miliony filmów, zapisów telewizyjnych programów informacyjnych, zdjęć, koncertów na żywo oraz nagrań dźwiękowych. W ramach projektu Wayback Machine zarchiwizowano ponad pół miliarda stron WWW.

Do powiększenia kolekcji może przyczynić się każda osoba dysponująca jakimikolwiek materiałami: książkami, zdjęciami, filmami na taśmie celulozowej, płytami winylowymi, Audio-CD, taśmami magnetofonowymi itp. Archiwiści przyjmują wszystkie darowane im kolekcje: żadna nie jest bezwartościowa, zbyt duża ani z mała.

fot. Internet Archive


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościTrump Social
22 października 2021
Były prezydent USA Donald Trump rzuca rękawicę sektorowi Big Tech i uruchamia własną aplikację społecznościową o nazwie TRUTH Social.

Kolorowa wersja Samsunga Galaxy Z Flip3
22 października 2021
Podczas konferencji Galaxy Unpacked Part 2 Samsung zaprezentował najnowsze wydanie tegorocznego Galaxy Z Flip3: limitowaną wersję Bespoke Edition.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto