A A A

Komputer zdoła przewidzieć decyzje chińskiego rządu

17 grudnia 2021, 08:00
Powstał program, dzięki któremu da się uniknąć niezamierzonych scysji między USA a ChRL.
Komputer zdoła przewidzieć decyzje chińskiego rządu

Cyfrowy rozjemca

Armia amerykańska opracowała program komputerowy służący do przewidywania reakcji chińskiego rządu na posunięcia USA w rejonie Morza Południowochińskiego i Zachodniego Pacyfiku. Władze Państwa Środka mogą odpowiadać na sprzedaż broni przez Stany Zjednoczone siłom zbrojnym państw regionu, wspieranie w inny sposób lokalnych rządów czy na wizyty amerykańskich polityków na Tajwanie lub w innych państwach, które ChRL uważa za należące do jej wyłącznej strefy wpływów.

System komputerowy przygotowany przez USA przeanalizuje dane od początku 2020 roku. Zadaniem oprogramowania prognozującego jest określenie rodzaju amerykańskich działań, które mogą spowodować przesadną lub niezamierzoną chińską reakcję, skutkującą pogorszeniem relacji między obydwoma państwami.

ChRL próbuje podważyć amerykańską dominację na morzach i oceanach, ze szczególnym uwzględnieniem wód w pobliżu własnego terytorium. Dlatego w październiku tego roku wojskowi chińscy skrytykowali USA i Kanadę za wysyłanie okrętów wojennych w rejsy Cieśniną Tajwańską. Według chińskiej armii takie postępowanie zagraża pokojowi i stabilności w regionie. Amerykanie wierzą, że prognozy komputerowe pomogą w unikaniu podobnych niezamierzonych incydentów.

fot. Pixabay


Piotr Bogucki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto