A A A

Komputer zostaje „człowiekiem roku"

8 lipca 2021, 09:00
Wspominamy 26 grudnia 1982 roku i dość niezwykłego laureata.
Komputer zostaje „człowiekiem roku

Od 1927 roku magazyn „Time" wybiera „człowieka roku", czyli osobę, która w znaczący – według pisma – sposób odcisnęła piętno na rzeczywistości, wytyczyła nowe trendy itp. Laureaci uhonorowania tym wyróżnieniem bywali niekiedy kontrowersyjni (w 1938 tytuł otrzymał... Adolf Hitler).

W roku 1982, po raz pierwszy w historii, „człowiekiem roku" został... komputer, wyprzedzając m.in. prezydenta USA Ronalda Reagana, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i premiera Izraela Menachema Begina. Ściślej mówiąc, ze względu na niezwykłość całej sytuacji specjalnie zmieniono nazwę wyróżnienia na „maszynę roku".

Redakcja, całkiem słusznie zresztą, uznała, że komputer będzie narzędziem, które wkrótce zrewolucjonizuje nasze życie, a „w dość niedalekiej przyszłości komputery domowe będą równie powszechne jak telewizory czy zmywarki".

Według „Time'a" w 1980 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano 724 000 komputerów osobistych. W następnym roku liczba ta podwoiła się do 1,4 miliona. W roku 2020 na całym świecie sprzedano 275,15 milionów komputerów osobistych.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Tagi: komputery
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto