A A A

Koncern Huawei po raz kolejny oskarżony o wykradanie danych

16 sierpnia 2021, 17:00
Chińskie przedsiębiorstwo miało posługiwać się backdoorem w systemie informatycznym uruchomionym w Pakistanie.
Koncern Huawei po raz kolejny oskarżony o wykradanie danych

Zdalne oko w Lahaurze

Niewielka kalifornijska spółka Business Efficiency Solutions (BES) złożyła w amerykańskim sądzie federalnym pozew przeciwko firmie Huawei, oskarżając ją o kradzież własnej technologii. Miało do niej dojść, gdy oba przedsiębiorstwa wspólnie pracowały nad projektem zleconym przez władze Pakistanu.

Przy okazji przedstawiciele BES poinformowali, że ich technologie zostały wykorzystane przez Huawei w celu wbudowania backdoora w jednym z systemów bazodanowych uruchomionych w Lahaurze (Lahore) – drugim co do wielkości mieście Pakistanu. Chiński koncern zdobywał dzięki temu dane „ważne dla bezpieczeństwa narodowego kraju".

Zgodnie ze skargą, Huawei zlecił firmie BES wykonanie części prac w ramach kontraktu podpisanego z pakistańskimi władzami (a mającego wartość 150 mln dolarów). Zadanie dotyczyło przygotowani oprogramowania dla pakistańskiego systemu wspomagania policji i organów ścigania w Lahaurze. W rezultacie powstały narzędzia, które m.in. zbierają dane od agencji rządowych, kontrolują dostęp do budynków, monitorują media społecznościowe i zarządzają dronami.

 

Burzliwa historia współpracy

Osiem systemów opracowanych przez BES zawierało zastrzeżony kod i inne dane, które są „cennymi tajemnicami handlowymi leżącymi u podstaw działalności firmy". Szefowie Huawei zażądali podobno, aby BES przekazał te technologie do laboratorium firmy w Chinach w celu przetestowania. Firma BES zrobiła to, ale później cofnęła zgodę na korzystanie z własnych technologii, gdy Huawei zabronił jej uczestniczyć w pracach laboratorium testowego.

BES twierdzi ponadto, że Huawei nalegał na uruchomienie w Suzhou w Chinach duplikatu systemu, który zapewniłaby dostęp do danych z Pakistanu. Firma BES zrobiła to, gdy Chińczycy zagrozili zerwaniem kontraktu i wstrzymaniem wypłaty w przypadku odmowy. Huawei zapewniał jednocześnie, że otrzymał od władz Pakistanu zgodę na budowę bliźniaczego systemu. Później nie przedstawił jednak dowodów na to, że zezwolenie naprawdę wydano.

W skardze napisano, że Huawei nie zwrócił jeszcze żadnego narzędzia do projektowania oprogramowania ani nie odinstalował gotowego systemu. Obecnie koncern ma bezprawnie posługiwać się technologiami firmy BES. Daje to wgląd w rejestr pakistańskich dokumentów tożsamości, numery rejestracyjne pojazdów używanych przez cudzoziemców, rejestry podatkowe i rejestry karne, a także inne bazy danych wykorzystywane przez organy ścigania

Muhammad Kamran Khan, nadzorujący projekt w Lahaurze, powiedział, władze badają zarzuty BES. Przeprowadzono również kontrolę bezpieczeństwa danych. Jak dotąd nie ma dowodów nato, żer toś uzyskał do nich nieuprawniony dostęp.

Rzecznik Huawei stwierdził z kolei, że firma nie komentuje toczących się spraw sądowych, ale szanuje własność intelektualną innych. Nie istnieją też dowody na to, że koncern kiedykolwiek wbudował „tylne drzwi" do własnych produktów.

fot. Huawei


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościKolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto