A A A

Kondad Zuse – konstruktor elektromechanicznego komputera

27 maja 2021, 09:00
Tym razem wspominamy jednego z pierwszych projektantów maszyn liczących.
Kondad Zuse – konstruktor elektromechanicznego komputera

Konrad Zuse (1992 r.)

22 czerwca 1910 urodził się Kondrad Zuse, jeden z „ojców współczesnych komputerów", dziś niemal całkowicie zapomniany. Być może jest wspominany rzadko z tego powodu, że zbudowane przez niego elektromechaniczne maszyny liczące z serii Z zostały wykorzystane do wspomagania wojennych wysiłków III Rzeszy. Dzięki urządzeniom tym obliczano m.in. profile aerodynamiczne skrzydeł do prototypów samolotów bojowych.

Należy jednak podkreślić, że skonstruowany przez Zusego w 1941 roku model Z3 był de facto pierwszym na świecie urządzeniem, które bez wahania można nazwać „komputerem" – spełniał on bowiem wszystkie warunki encyklopedycznej definicji komputera*). Konrad Zuse, zmarły w 1995 roku, był też wynalazcą plotera (1958).

*) Wykonywał operacje dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i pierwiastkowania na binarnych liczbach zmiennoprzecinkowych. Programy wprowadzano do maszyny na taśmie perforowanej, zaś dane z klawiatury.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto